Ciepły słoneczny wiatr

W trakcie konferencji Sun wydał komunikat, w którym oficjalnie potwierdził fiasko prowadzonych mniej więcej od połowy br. rozmów na temat przystąpienia do konsorcjum Eclipse. Szkoda - środowisko programistów Java liczyło, że być może w końcu uda się połączyć architektury komponentowe SWT i AWT. Przynajmniej na razie nic takiego nie nastąpi, ale, jak twierdzi Rich Green, wiceprezes Sun odpowiedzialny za narzędzia programistyczne, droga do porozumienia nie jest jeszcze zamknięta.

Słoneczne klonowanie

Sun wykorzystał europejską konferencję do zaprezentowania rozwiązań z serii Sun N1. Na odbywającej się równolegle z konferencją wystawie można było przyjrzeć się bliżej oprogramowaniu do zarządzania infrastrukturą i aplikacjami.

N1 Provisioning Server to rozwiązanie przejęte wraz z firmą TerraSpring umożliwiające definiowanie polityki konfiguracji i wykorzystanie serwerów, np. przyłączanie i odłączanie od klastra, automatyczną instalację (w tym klonowanie uniwersalnego "obrazu" systemu wraz z aplikacjami). Możliwa jest także aktualizacja oprogramowania - włącznie z prowadzeniem symulacji. Sun przygotował także specjalną wersję przeznaczoną do zarządzania serwerami kompaktowymi - N1 Provisioning Server 3.0 Blades Edition.

Część serwerowa systemu (Master Server) może działać zarówno na Solarisie, jak i systemach Linux i Windows 2000 (można także zarządzać serwerami IBM AIX). Przed zakupem TerraSpring przez Sun jej oprogramowanie licencjonował HP. Oprogramowanie N1 Provisioning Server jest formalnie dostępne od 2 miesięcy, jednak proces certyfikacji partnerów potrwa zapewne jakiś czas.

Z kolei N1 Service Provisioning System (SPS) to rozwiązanie do zarządzania aplikacjami przejęte wraz z firmą CenterRun. Filozofia jego działania polega na ustaleniu wymagań, sprawdzeniu dostępnych zasobów (serwery, pamięci masowe, sieci), a następnie zainstalowaniu lub skopiowaniu aplikacji z tzw. serwera referencyjnego wg zaprogramowanego schematu. Oprogramowanie samoczynnie wykrywa zasoby, aplikacje, bazy danych, a nawet do pewnego stopnia ich strukturę, np. schemat bazy danych, strukturę katalogów, lokalizację plików konfiguracyjnych itp., co ułatwia późniejszą konfigurację.

Podobnie jak w przypadku N1 Provisioning Server, N1 Service Provisioning System pozwala na symulację zmian z możliwością cofania się do poprzedniej konfiguracji, porównywanie konfiguracji systemów i zarządzanie wersjami. N1 SPS jest na razie dostępny w USA, w Europie oprogramowanie powinno wejść do oferty Suna wkrótce, prawdopodobnie w I kwartale 2004 r.

Sun pokazał na konferencji przedsmak tego, co jest wynikiem przejęcia firmy Pirus Networks - rozwiązania do wirtualizowania systemów pamięci masowych noszącego obecnie nazwę N1 Data Grid. Pytani o datę ostatecznego wprowadzenia oprogramowania na rynek przedstawiciele Suna mówili o drugiej połowie 2004 r., argumentując tym, że musi ono zostać przystosowane i przetestowane do współpracy ze wszystkimi modelami macierzy będącymi w ofercie firmy.

Dziesiątka na horyzoncie

Na konferencji Sun Network zdradził nieco szczegółów na temat planowanej na przyszły rok kolejnej wersji systemu operacyjnego Solaris. Jego nazwa nie została jeszcze ustalona - roboczo jest nazywany Solaris 10. Nowy system ma być bezpieczniejszy - Sun chce przenieść do standardowej wersji wiele funkcji dostępnych dotychczas tylko we "wzmocnionej" wersji Trusted Solaris, w tym np. opartą na rolach kontrolę dostępu do poszczególnych wywołań funkcji jądra i bibliotek systemowych.

Ma się poprawić dostępność systemu - zamiast dublować cały system operacyjny w celu podniesienia niezawodności, Sun zamierza dublować jedynie jego część, a dokładnie środowisko wykonawcze, przestrzeń użytkowników itd. Serwer będzie więc można wyposażyć w jeden system operacyjny, w ramach którego będzie działać wiele środowisk wykonawczych. Funkcje te będą dostępne zarówno dla serwerów Sparc, jak i x86.

Najpierw Athlon, później Opteron

Na konferencji Sun Network królowały tematy związane z oprogramowaniem, ale mimo to firma zaprezentowała tylko nowości w dziedzinie sprzętu. Wśród nich na uwagę zasługiwały pierwsze serwery typu blade - B100 z procesorami AMD Mobile Athlon (1800+), których cena wynosi ok. 1,8 tys. USD.

Na serwery z 64-bitowymi procesorami Opteron trzeba będzie poczekać kilka miesięcy. Firma deklaruje, że nastąpi to jeszcze w I kwartale 2004 r. Jako pierwszy ma się pojawić 2-procesorowy model o wysokości 1U, nieco później 4-procesorowy model o wysokości 3U. Przedstawiciele Sun Microsystems poinformowali też, że trwają intensywne prace nad 8-procesorowym serwerem wykorzystującym układy Opteron. System Solaris dla platformy Opteron ma być gotowy do połowy przyszłego roku.

Szybko i bezpiecznie jak na CD

W kuluarach przedstawiciele Suna wspominali o prowadzonych przez firmę pracach nad nowym rozwiązaniem w dziedzinie składowania i zabezpieczania danych. Sun chce przechowywać na dyskach magnetycznych dane w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku dysków CD. Chodzi zwłaszcza o wprowadzenie korekcji błędów zapisu/odczytu "jak najbliżej" dysku, bez konieczności odwoływania się do odległego kontrolera macierzowego. Mechanizm znany z dysków CD jest przy tym bezpieczny i wydajny. Poza tym chodzi także o możliwość zapisywania na dyskach nie tyle plików, ile "surowych" strumieni bitów, które odpowiednie narzędzia wyższych warstw przetworzą w locie na odpowiedni format, np. Real, Windows Media czy MOV.

Marzenia rozproszone

Sun podkreślał na konferencji znaczenie technologii przetwarzania rozproszonego (grid computing). Na towarzyszącej konferencji Sun Network wystawie firma prezentowała gotowe do uruchomienia węzły w postaci szaf przemysłowych ze wstępnie skonfigurowanymi serwerami, elementami sieciowymi i systemami pamięci masowych. Taki zestaw można zakupić jako jeden part number i otrzymać go nie jako zestaw oddzielnych pudełek, lecz od razu w postaci gotowej do pracy. Prezentowano zarówno węzły zawierające interfejsy Gigabit Ethernet, jak i Infiniband.

W przyszłym roku Sun planuje wprowadzenie na rynek serwerów typu blade o kodowej nazwie Bluemoon. Mają to być urządzenia dedykowane dla wymagających rozwiązań obliczeniowych i w związku z tym wyposażane wyłącznie w interfejsy Infiniband.


TOP 200