Chmury publiczne – porównanie dostępnych rozwiązań

E24CLOUD

Kolejną polską firmą oferującą infrastrukturę w modelu chmury jest beyond.pl. Pod zestawem produktów o nazwie e24cloud kryje się zestaw serwerów wirtualnych oraz usług dodatkowych, które dają firmom prostotę instalacji i obsługi za przystępną cenę.

Serwery wirtualne

Usługa Serwer w chmurze dostarcza skalowalną infrastrukturę w postaci wirtualnych instancji serwerowych. Klient wykupujący usługę serwera w chmurze w odróżnieniu od poprzednich dostawców, u których wybierało się produkt z listy, dostaje do dyspozycji prosty i intuicyjny panel, dzięki któremu, przy pomocy wygodnych suwaków elastycznie określa parametry swojego produktu. Każda maszyna może mieć maksymalnie 16 rdzeni i 32 GB RAM i jest wyposażona w dysk systemowy o wielkości 40GB. Do każdego serwera można dodać dowolną liczbę dodatkowych dysków o pojemności od 100GB do 5TB. Wykorzystując różne kombinacje procesora i pamięci oraz pojemności dysku można skonfigurować kilkadziesiąt różnych konfiguracji.

Zobacz również:

  • „Greatness” – nowe pishing aaS
Chmury publiczne – porównanie dostępnych rozwiązań

e24cloud - Wybór konfiguracji wirtualnego serwera

Ceny i sposób rozliczania

Płatności za wykorzystane instancje sa rozliczne w cyklach godzinowych. Wystarczy doładować konto użytkownika zarejestrowane w serwsie e24cloud, aby móc wykorzystywać dostępne zasoby. Doładowania konta można dokonać przy pomocy zwykłego przelewu lub serwisów realizujących płatności online. Przykładowa cena najniższej konfiguracji serwera z wykorzystaniem procesora z 1 rdzeniem, wyposażonego w 0,5GB pamięci RAM i systemowy dysk 40GB to koszt około 0,05 PLN / h (37,22 PLN na miesiąc). Natomiast najlepiej wyposażona konfiguracja serwera z 16 rdzeniami i 32GB RAM oraz dodatkowy dysk 5TB to już 4,24 PLN za godzinę, co daje ponad 3000 PLN za miesiąc.

Usługi dodatkowe

Usługa przestrzeni dyskowej w chmurze od beyond.pl pod nazwą e24files, to nic innego jak internetowe repozytorium umożliwiające przechowywanie na wirtualnym dysku nieograniczonej liczby różnego rodzaju danych, które można wymieniać między aplikacjami.

Użytkownik korzystający z usługi może otrzymać nieograniczoną przestrzeń na dane, a wielkość przechowywanych obiektów to maksymalnie 8GB. Koszty ponosi się jedynie za określone zapotrzebowanie na przestrzeń, którą można szybko zmienić dzięki wspomnianemu wcześniej panelowi z suwakami. Określając wielkość przestrzeni wskazuje się ilość gigabajtów oraz dodatkowy miesięczny transfer danych (50GB transferu jest w podstawowej cenie). Przykładowy koszt 500GB przestrzeni dyskowej ze standardowym transferem to wydatek 0,1 PLN za godzinę (około 74,4 PLN miesięcznie). Niezależnie od używanej technologii, dostęp do e24files realizowany jest przy pomocy API wykorzystujące protokół HTTP oparte na interfejsie REST.

Dodatkiem do wirtualnych serwerów oraz przestrzeni dyskowej w ofercie e24cloud jest biblioteka gotowych do pracy rozwiązań, z których użytkownik może wybrać dla siebie interesującą pozycję i w szybki sposób uruchomić usługę. Na liście znajdują się zarówno podstawowe usługi w postaci serwera LAMP (Linux, Apache, MySQL i PHP) po aplikacje do tworzenia blogów (WORDPRESS), ecommerce czy platformy do realizacji projektów lub obsługi klientów (SugarCRM).

Oczywiście uruchomienie wybranej aplikacji musi oprzeć się na wirtualnym serwerze, zatem użytkownik ponosi koszt uruchomienia konkretnej instancji, na której jest zainstalowane i gotowe do użycia wybrane oprogramowanie.

Beyond.pl do swojej usługi e24cloud daje do dyspozycji także aplikację mobilną, dzięki której można mieć podgląd statystyk rzeczywistego wykorzystania infrastruktury oraz odpowiednio reagować na nadmierne obciążenie środowiska zmieniając konfigurację maszyn. Dzięki możliwości zdalnego zarządzania przez urządzenie mobilne bez przerwy można kontrolować wirtualną platformę bez względu na lokalizację, co z pewnością optymalizuje koszty działania.

Niestety dostawca nie oferuje możliwości darmowego sprawdzenia usług, ale już za 1 PLN + vat można przez kilkanaście godzin przetestować mikroinstancję serwera wirtualnego.

Chmury publiczne – porównanie dostępnych rozwiązań

Aplikacja mobilna e24cloud

Podsumowanie

Rynek usług w chmurze rozwija się obecnie bardzo dynamicznie. Na tym polu widoczną przewagę mają firmy, które od wielu lat dostarczają systemy i usługi. Jednak coraz częściej pojawiają się także usługodawcy, którzy mimo krótkiego stażu są w stanie zapewnić odpowiedni poziom usług i elastyczność oferowanych rozwiązań. Wszystkie opisywane firmy dają możliwość wyboru z przynajmniej kilkunastu instancji serwerów wirtualnych w różnych konfiguracjach. Jeśli chodzi o usługi podstawowe z zakresu przechowywania danych i obsługi baz danych, to u każdego z nich znajdzie się taki produkt, który można dostosować i z powodzeniem wykorzystywać do własnych potrzeb.

Każdy z dostawców jest w stanie zapewnić wydajne środowiska pracy jednak oferta Amazon daje największy zakres konfiguracyjny jeśli chodzi o procesory i pamięć. Natomiast użytkownikom pracującym na co dzień z technologiami Microsoft do gustu przypadnie z pewnością oferta Microsoft Azure z możliwością uruchomienia produktów Microsftu takich jak MS SQL server, Sharepoint lub BizTalk.

Polski rynek infrastruktury w chmurze choć mały to za wszelką cenę stara się dogonić konkurencję. Nie ma problemu z wydajnością, oprogramowaniem czy elastycznością rozwiązań. Może nim być brak redundancji geograficznej dla rozwiązań lub znacznie mniejsza oferta w stosunku do zagranicznej konkurencji. Mimo tego warto jednak rozważyć rodzimą ofertę chmury publicznej.


TOP 200