Chłodzenie w serwerowni

Dobór wielkości systemu chłodzenia

Do określenia wielkości systemu chłodzenia należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

- wielkość mocy cieplnej wydzielanej przez zainstalowany sprzęt (w tym urządzeń zasilających)

- wielkość mocy cieplnej wydzielanej przez pozostałe urządzenia i instalacje budynku

- zapas wielkości mocy na uwzględnienie efektu nawilżania

- zapas wielkości mocy mającej zapewnić założony pozom nadmiarowości

- zapas wielkości mocy w związku z planowaną rozbudową

Po zsumowaniu wszystkich mocy poszczególnych składników (w watach), można otrzymać wartość całkowitego obciążenia cieplnego.

Systemy chłodzenia w serwerowniach

W typowym rozwiązaniu systemy chłodzenia, stosowane w serwerowniach, stawiane są wraz z urządzeniami komputerowymi na podłodze technicznej. Zasysają one powietrze z górnej części pomieszczenia i po schłodzeniu oraz przefiltrowaniu tłoczą je w przestrzeń podpodłogową. Narzędzia teleinformatyczne, które wymagają dostarczenia powietrza o odpowiednich, stałych parametrach pod urządzenie, są regulowane wg wskaźników w określonym punkcie pomiarowym. W obiektach o wymaganej dużej niezawodności i niedużej ilości urządzeń klimatyzacyjnych zaleca się stosowanie urządzeń autonomicznych z układem freonowym typu "compact" (wewnętrzny lub zewnętrzny) oraz typu "split" (jednostka wewnętrzna zlokalizowana bezpośrednio w pomieszczeniu, a także skraplacz - agregat sprężarkowo-skraplający na ścianie zewnętrznej, dachu lub terenie). Chłodzenie skraplacza zapewnia układ wody chłodzącej, stanowiący odrębną instalację budynku z tzw. dry coolerami np. na dachu. Dużym problemem związanym z niezawodnością jest zapewnienie odpowiedniego poziomu dopływu chłodnego powietrza do urządzeń komputerowych. W obliczu panującej ostatnio tendencji wzrostu upakowania urządzeń wydzielających ciepło znacznie zwiększyło się ryzyko awarii spowodowanych niedostatecznym chłodzeniem. Jednym z warunków zapewnienia właściwego chłodzenia jest zastosowanie drzwi do szaf, które zapewniają ponad 0,5 m2 powierzchni otworów wentylacyjnych (perforacji), na powierzchni przynajmniej 63%. W środowiskach o mniej korzystnych warunkach chłodzenia zaleca się stosowanie (dla szaf o mocy przekraczającej 1500 W) dodatkowych układów wentylatorów wymuszających obieg powietrza.

Ważne właściwe rozmieszczenie

System chłodzenia jest ważną częścią fizycznej infrastruktury centrum przetwarzania danych, a jego sprawne funkcjonowanie ma duży wpływ na dostępność całego sytemu teleinformatycznego. Nowoczesne systemy chłodzenia centrów przetwarzania danych powinny także zapewniać szerokie możliwości sterowania przepływem chłodnego powietrza do poszczególnych szaf. Niezmiernie ważną kwestią jest właściwe rozmieszczenie urządzeń IT na całej powierzchni centrum w taki sposób, aby uniemożliwić tworzenie się punktów (hotspot) o znacznie wyższej niż średnia temperaturze. Aby zapewnić dobrą wydajność systemów chłodzenia, należy ustawiać szafy ze sprzętem teleinformatycznym w rzędach wszędzie tam, gdzie istnieje taka możliwość. W celu zagwarantowania właściwego przepływu powietrza chłodzącego w szafach teleinformatycznych, w miejscach, w których brak jest zainstalowanych urządzeń, trzeba stosować panele zaślepiające oraz ograniczyć do minimum stosowanie drzwi bez perforacji. Należy pamiętać, że systemy klimatyzacji i chłodzenia są urządzeniami o dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, średnio zużywają ok. 40% całej ilości energii wykorzystywanej przez centrum przetwarzania danych (lub serwerownie). Tak więc ich właściwy dobór oraz konfiguracja pozwalają na osiągnięcie wymiernych oszczędności.

***

Polecamy numer Networld Guide poświęcony infrastrukturze serwerowni,jej bezpieczeństwu a także zasilaniu i chłodzeniu urządzeń


TOP 200