Chipset i łaty na systemie

Mimo że w konstrukcji PC najważniejszą rolę przypisuje się zastosowanemu w nim procesorowi, to jednak wiele funkcji nowoczesnych komputerów zależy od dopełniających ich pracę układów klasy chipset. Są to prawdziwe 'szare eminencje' współczesnych konstrukcji komputerowych.

Mimo że w konstrukcji PC najważniejszą rolę przypisuje się zastosowanemu w nim procesorowi, to jednak wiele funkcji nowoczesnych komputerów zależy od dopełniających ich pracę układów klasy chipset. Są to prawdziwe 'szare eminencje' współczesnych konstrukcji komputerowych.

Chipset 440LX skonstruowano specjalnie po to, żeby wykorzystać w pełni możliwości Pentium II. Premiera 440LX odbyła się w sierpniu ub.r. Jest on pierwszym chipsetem, którego praca wspomaga działanie magistrali graficznej AGP, dzięki czemu specjalizowane procesory graficzne, umieszczone na kartach grafiki, mogą korzystać z bezpośredniego dostępu do pamięci operacyjnej komputera z prędkością 133 MHz - większą niż dla kart graficznych z interfejsem PCI. Aby w pełni wykorzystać możliwości kart graficznych AGP, potrzebne jest ich współdziałanie z systemem operacyjnym. Niestety, nie dotyczy to aktualnych wersji Windows 95.

W komputerach pełniących rolę "silnych" urządzeń klasy desktop, a nawet serwerów można - dzięki 440LX - stosować metody sprawdzania działania pamięci ECC, korzystać z pamięci SD RAM, a przy pracy z dyskami twardymi stosować technikę 33 MHz Ultra DMA. Chipset 440LX umożliwia stosowanie systemu oszczędzania energii ACPI (Advanced Configuration and Power Interface), zapewnia zgodność komputera ze specyfikacją PC97, może obsługiwać pracę jednego lub dwóch procesorów Pentium II w jednym komputerze.

Trzeba łatać

Nowo zainstalowany system operacyjny Windows 95 nie potrafi skorzystać ze wszystkich zalet chipsetu 440LX. Na system należy nałożyć odpowiednie oprogramowanie - tzw. łatę (patch), dzięki której funkcja plug-and-play "widzi" nowe urządzenia obsługiwane przez chipset i "domaga" się nowych sterowników. Zarówno łata, jak i sterowniki do obsługi trybu BusMaster i innych urządzeń zapisane są na dysku CD-ROM, który jest zwykle standardowym wyposażeniem każdej płyty systemowej z Pentium II.

Nadchodzi 440BX

Wraz z premierą szybkich procesorów Pentium II (400 MHz) Intel rozpoczął sprzedaż chipsetów 440BX. W odróżnieniu od swoich poprzedników mogą one korzystać z szyny systemowej 100 MHz. Są również dostosowane do współpracy z rozszerzonym zestawem funkcji ACPI (Advanced Configuration and Power Management), co ułatwia zdalne zarządzanie komputerami. Kolejną ważną właściwością BX jest obsługa FireWire - interfejsu szeregowego, który umożliwia dołączenie do 63 urządzeń zewnętrznych i transmisję danych z szybkością 100 Mb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200