Chińska korporacja przejmuje największego na świecie dystrybutora elektroniki

Chiński fundusz inwestycyjny Tianjin Tianhai Investment Company kupił za 6 mld dolarów Ingram Micro – amerykańską firmę zajmującą się dystrybuowaniem na całym świecie elektroniki.

W opinii analityków to znaczące przejęcie, mające nawet wymiar polityczny, które może diametralnie zmienić obraz tego segmentu rynku. Dlatego dystrybutorzy tego rodzaju towarów oraz ich dostawcy zadają sobie obecnie pytanie, jak wpłynie to na ich działalność.

Tianjin Tianhai przejmuje korporację Ingram Micro płacąc gotówką 38,90 USD za każdy jej udział. Po sfinalizowaniu transakcji (co ma nastąpić w drugiej połowie tego roku) Ingram Micro będzie działać jako spółka podległa funduszowi Tianjin Tianhai, będącemu częścią holdingu HNA Group (działającego w takich obszarach, jak turystyka lotnictwa i logistyka biznesowa), który znajduje się na liście Fortune Global 500 (500 największych na świecie korporacji).

Zobacz również:

Transakcja została już zaakceptowana przez rady dyrektorów obu firm. Udziałowcy firmy Ingram Micro mają powody do zadowolenia, gdyż cena ich akcji wzrosła po ogłoszeniu decyzji o sprzedaży średnio o 39%. Umowa przewiduje, że dotychczasowy zarząd Ingram Micro (w tym Alain Monié, pełniący funkcję CEO) pozostanie na swoich stanowiskach.