Centrum zawsze dostępnych danych

Środowisko sieciowe

Węzłami aktywnymi wysoko wydajnych sieci w data center są szybkie przełączniki kaskadowe do przekierowania ethernetowego ruchu 10GbE, które można modułowo układać w stos wewnątrz znormalizowanych szaf konstrukcyjnych. Są one przeznaczone do obsługi i krosowania rozlicznych klastrów serwerowych oraz do łączenia z podstawowymi bądź backupowymi zbiornicami danych - instalowanymi w stacjach dyskowych i taśmowych o terabitowych pojemnościach. Ze względu na heterogeniczną infrastrukturę sieci (miedź plus światłowód) w środowisku data center, zwykle mają one możliwość obsługi wielu różnorodnych interfejsów komunikacyjnych, począwszy od krótkich łączników koncentrycznych CX4 między węzłami, po miedziane trakty ethernetowe 10 Gb/s, a przede wszystkim najbardziej sprawne łącza światłowodowe o dedykowanej przepływności 1/10/40 Gb/s.

Centrum zawsze dostępnych danych

Podział kosztów w projekcie Data Center

Alternatywą miedzianych rozwiązań 10GbE są włókna wielomodowe typu OM (OM1, OM2, OM3) specjalnej konstrukcji, obsługujące wysoko wydajne platformy optyczne, które ponadto agregują wiele zewnętrznych strumieni komunikacyjnych o nominalnej przepustowości sięgającej 10 Gb/s. Liczba łączy dostępowych, ich przepływność (od 100 Mb/s do 10 Gb/s), zainstalowana moc przetwarzania oraz niezawodność transportu zależą od rangi konkretnego ośrodka i stanowią charakterystyczne jego cechy. Muszą też zapewniać współpracę z sieciami transportowymi różnych typów, takich jak ATM czy SDH (SONET) - tworzonymi zwykle na bazie zwielokrotnienia falowego DWDM.

Do komunikowania się z klastrami serwerów wykorzystuje się zredundowaną strukturę połączeń okablowania w postaci miedzianych i światłowodowych pierścieni wdrażanych w różnych technologiach transportowych: InfiniBand, podwójnego Ethernetu, Fibre Channel czy w rozwiązaniu SAN (Storage Area Network). Zwłaszcza skonsolidowane sieci SAN - jako najbardziej wydajna platforma komunikacyjna - wypierają wcześniejsze rozwiązania dostępu do pamięci masowych w architekturach typu SAS (Server Attached Storage) lub NAS (Network Attached Storage). Hybrydowymi rozwiązaniami (miedź + światłowód) w centrum danych interesują się również dostawcy multimedialnych treści, którzy w czasie rzeczywistym chcą udostępniać usługi strumieniowe (filmy, wideoteka, telewizja cyfrowa, telewizja interaktywna, inne).

Łącza prefabrykowane

Nowością, która dopiero wkracza do centrum danych, są optyczne kable prefabrykowane (prekable), fabrycznie przystosowane do montażu na konkretnym obiekcie, dla którego typ połączenia, rodzaj włókna, długość odcinka oraz montaż konkretnych złączy po obydwu stronach kabla są ustalane w procesie produkcyjnym według zamówienia. Modułowa i standardowa konstrukcja szaf, stelaży, paneli oraz urządzeń aktywnych (węzły, przełączniki, routery i serwery) wraz z ich docelową lokalizacją na planie centrum, pozwala komputerowo zdefiniować w projekcie okablowania wymagane parametry montażowe, a następnie, według nich, zamówić i wykonać u producenta kompletne kable połączeniowe.

Centrum zawsze dostępnych danych

Instalacja traktów okablowania

Korzystanie z prekabli niezwykle usprawnia proces montażu okablowania, a raz wykonana poprawnie instalacja zwykle nie wymaga później żadnych zmian - jako że i tak większość dedykowanych połączeń krosowych w inteligentnej infrastrukturze sieci centrum jest tworzona wirtualnie, za pośrednictwem systemowej konsoli nadzoru. Monitorowanie oraz ciągła kontrola stanu sieci stanowi obszar szczególnego zainteresowania w data center, gdzie koszty klimatyzacji i zasilania, jak również zwiększona ilość przepisów sprawiają, iż podstawowym zagadnieniem staje się maksymalizacja wydajności przy redukcji kosztów operacyjnych.


TOP 200