Centra danych - jak będą wyglądać w 2025 roku?

Emerson Network Power przeprowadził ankietę, pytając się administratorów zarządzających 800 centrami danych zlokalizowanymi na całym świecie, jak wyobrażają sobie takie ośrodki obliczeniowe w 2025 r. Wyniki ankiety pokazują, że według zdecydowanej większości administratorów za 11 lat centra danych powinny być za wskroś nowoczesne, a ich szczególną cechą będzie energooszczędność.

Emerson Network Power zwraca uwagę na trzy cechy, które według respondentów będą charakterystyczne dla centrów danych pracujących w 2025 r. Po pierwsze, 25% energii pobieranej przez centra będzie pochodzić z baterii solarnych. To bardzo dużo biorąc pod uwagę fakt, że obecnie jest to tylko 1%.

Po drugie, 75% administratorów systemów IT sądzi, że za 11 lat większość firm (konkretnie 60%) będzie zaspokajać swoje potrzeby w zakresie przetwarzania danych, zdając się na usługi oferowane im przez chmury.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych

I wreszcie po trzecie, 58% respondentów przewiduje, że centra danych będą wtedy zdecydowanie mniejsze: 30% sądzi, że będą o połowę mniejsze niż obecnie, 18%, że będą 5 razy mniejsze, a 10%, że będą 10 razy mniejsze.

Najbardziej zaskakująca przepowiednia dotyczy chyba wiary w to, że centra danych będą w tak dużym stopniu zasilane przez odnawialne źródła energii. Obecnie źródła takie (energia słoneczna, wiatrowa, wody geotermalne, ogniwa paliwowe czy elektrownie wykorzystujące przypływy mórz oraz oceanów) zaspokajają potrzeby centrów danych w co najwyżej 10%. Za 11 lat wielkość ta ma wzrosnąć do 50%, z czego 11% ma przypaść na energię wytwarzaną przez ogniwa paliwowe.

Brzmi to bardzo optymistycznie i wskazuje na to, iż respondenci wierzą, że w obszarze tym (źródła energii odnawialnej) możemy się spodziewać w najbliższej dekadzie wielu przełomowych rozwiązań oraz nowatorskich, nieznanych jeszcze dzisiaj – albo znajdujących się jeszcze w powijakach - technologii.

Dostępne obecnie panele słoneczne są w stanie dostarczyć w ciągu roku energię rzędu 800 kWh (chodzi o jeden metra kwadratowy takiego panelu). Rack zainstalowany w centrum danych pobiera dzisiaj energię ok. 6,4 kWh. Oznacza to, że szafę taką może obecnie zasilać panel słoneczny mający powierzchnię ośmiu metrów kwadratowych.

Ponieważ producenci instalują w szafach coraz więcej urządzeń IT (czemu sprzyja miniaturyzacja), jest rzeczą naturalną że pobierają one coraz więcej energii. Można się więc spodziewać, że szafy kolejnej generacji będą pobierać 10 i więcej kWh energii.

Ciekawe jest to, jak to widzą respondenci. Otóż 26% z nich przewiduje, że za 11 lat szafa instalowana w centrum danych będzie pobierać 80 kWh energii. A 15% podnosi tę barierę jeszcze wyżej – do 100 kWh.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200