C++ Reaktywacja

Biblioteka wxWindows nie jest technologią opracowaną przez Borlanda, lecz wynikiem projektu open source, w którym uczestniczy wielu niezależnych programistów. Szeroki zakres obsługiwanych platform i bardzo atrakcyjne warunki licencyjne dopuszczają produkcję oprogramowania nie tylko na licencji GPL. Rezerwują m.in. prawo do nierozpowszechniania kodu źródłowego oraz dystrybucji projektów na prawach określonych przez producenta aplikacji.

Za pomocą wxWindows można budować aplikacje dla platform Windows, Linux/Unix i Mac OS. Trwają też prace nad obsługą OS/2, platformy .Net i Windows CE. We wszystkich tych środowiskach graficznych aplikacja zbudowana przy użyciu wxWindows adaptuje się do lokalnego wyglądu okienek i stylu dialogów, a większość różnic w funkcjonowaniu GUI poszczególnych platform jest niwelowana dzięki emulacji. Wbrew pozorom wxWindows nie jest jednak tylko biblioteką okienkową, ale kompletnym szkieletem (framework) ze stale rozwijaną kolekcją klas i komponentów niewizualnych. Wśród nich są m.in. elegancki mechanizm obsługi zdarzeń (ze statycznym i dynamicznym mapowaniem procedur), obsługa drukowania za pomocą mechanizmów Windows oraz Postscriptu w systemach unixowych, podłączanie do baz danych poprzez ODBC, obsługa protokołów TCP/IP oraz języka HTML - nie tylko do budowy systemów pomocy, ale również samego GUI aplikacji.

Biblioteka wxWindows wprowadza też wiele ułatwień w konstruowaniu i kontrolowaniu interfejsu aplikacji, takich jak automatyczne uaktualnianie (zmiana statusu komponentów wizualnych), automatyzacja typowych operacji (operacje na plikach, standardowe okna dialogowe).

Oprócz tego, wxWindows dostarcza gotowe klasy znacznie ułatwiające budowę aplikacji, w której użytkownik pracuje z wieloma dokumentami (MDI), a także zapewnia obsługę schowka, drag and drop i OpenGL. W ograniczonym zakresie (tylko w Windows) jest dostępny mechanizm OLE, który umożliwia dostęp do serwerów automatyzacji.

Najlepiej mieć wszystko

Kompilatory Intela i Microsoftu obsługiwane przez środowisko C++ BuilderX korzystają z wielu komponentów Microsoft Visual C++ i Platform SDK.

Dlatego aby je wszystkie w pełni wykorzystać, należałoby przed instalacją pakietu Borland C++ BuilderX zainstalować środowisko programistyczne Microsoftu.

Większe i mniejsze paczki

Podobnie jak większość środowisk programistycznych firmy Borland, C++ BuilderX jest również dostępny w kilku edycjach, tj. Personal, Developer i Enterprise, w których stopniowo wzrastają liczba narzędzi oraz możliwy zakres zastosowań środowiska. W przypadku pakietu C++ BuilderX oznacza to dodatkowo różnicę w liczbie dostępnych kompilatorów. Narzędzia firm Intel i Microsoft oraz gotowe pliki konfiguracyjne dla narzędzi Sun i MetroWerks są dostępne np. tylko w wersji Developer i Enterprise. Charakterystyczne dla C++ BuilderX jest również istnienie dodatkowej edycji Mobile, przeznaczonej do budowy aplikacji dla urządzeń mobilnych (system Symbian), która działa jedynie na platformie Windows. C++ BuilderX Enterprise jest także składnikiem jeszcze bogatszego pakietu narzędzi programistycznych Ń Borland Enterprise Studio for C++.


TOP 200