Braki specjalistów IT w wykształceniu

Ciągłe braki kadrowe

O brakach specjalistów IT na rynku mówią menadżerowie z Rosji (54% badanych uważa, że jest za mało specjalistów IT na rynku), Polski (53%), Japonii (51%) i Afryki Południowej (49%). Brak wykwalifikowanej kadry może okazać się problemem szczególnie w przypadku planowanego wzrostu zatrudnienia w działach IT. Menadżerowie donoszą o wzroście zatrudnienia pracowników IT i prognozują dalszy wzrost zatrudnienia w tym dziale. 46% badanych podaje, że zwiększa obecnie zatrudnienie, 52% zrobi to za rok, a 64% za pięć lat.

Jakich pracowników poszukują menadżerowie IT w krajach, w których występuje problem niedoboru kadry IT? Przeprowadzone badania wskazują, że dla pracodawców najważniejsze są wysoko rozwinięte umiejętności techniczne (najważniejsza cecha dla 73% respondentów), umiejętności pracy zespołowej (72%) i zdolność szybkiego uczenia się (71%). Nie bez znaczenia jest też doświadczenie zawodowe (54%) i umiejętności interpersonalne (50%).

Brakuje specjalistów systemowych i deweloperów

Z analiz brytyjskiego rynku, wynika, że brakuje przede wszystkim programistów, architektów oprogramowania oraz ekspertów w zakresie wdrożeń i obsługi rozbudowanych systemów biznesowych. Zdaniem ekspertów brytyjskiego ośrodka National Computing Centre (NCC) w ciągu dwóch lat zapotrzebowanie na programistów i architektów oprogramowania wzrośnie o 13%. W tym samym czasie popyt na specjalistów systemowych ma wzrosnąć o 10%. Podobny trend ma być odczuwalny również w innych krajach.

Rosnące potrzeby rynku najprawdopodobniej przełożą się na wzrost pensji pracowników najbardziej poszukiwanych specjalności. Z analiz brytyjskiej organizacji wynika, że średni wzrost pensji pracowników korporacyjnych działów IT ma wynieść ok. 3,5%. Badanie przeprowadzono na grupie 202 CIO brytyjskich firm. Prawie połowa ankietowanych szefów informatyki przyznała również, że do 2011 r. zamierza zwiększyć zatrudnienie w departamentach IT. Największych wzrostów zatrudnienia spodziewają się CIO z firm działających w sektorze usług IT i branży finansowej. W branży transportowej i produkcyjnej potrzebę zwiększenia liczby specjalistów ds. IT widzi odpowiednio tylko co czwarty i co trzeci ankietowany kierownik działu informatycznego.

Z analiz NCC wynika również, że najbardziej poszukiwani będą m.in.: programiści .NET i deweloperzy aplikacji internetowych, specjaliści w zakresie bezpieczeństwa tworzonych aplikacji, analitycy biznesowi i konsultanci ITIL. Potrzebni będą również specjaliści z zakresu wdrażania i obsługi rozbudowanych systemów klasy ERP - w szczególności SAP i Oracle. Już dziś problemy ze znalezieniem specjalistów w tych dziedzinach ma średnio 8% firm. Jest to najwyższy odsetek od 2001 r.

Zdaniem analityków zapotrzebowanie na ekspertów w wybranych specjalnościach z zakresu IT oraz pogranicza informatyki i biznesu jest odbiciem globalnych zmian rynku IT. "Obecna sytuacja gospodarcza przyspieszy zmiany w branży IT. Outsourcing, czy model dostępu do aplikacji w formie usług stają się rozwiązaniami coraz bardziej dojrzałymi. W obliczu coraz poważniejszych cięć budżetów i chęci optymalizacji własnych procesów mogą zyskać dużą popularność" - mówi Christine Jack, analityk National Computing Centre. (pw)


TOP 200