Borland Jbuilder

Dokumentacja

W testowanej wersji Professional drukowana dokumentacja jest, niestety, dość uboga i nie zawiera tutoriala na temat języka Java, co właściwie jest niezbędne zwłaszcza w przypadku osób, które nie programowały wcześniej w C++ lub innym języku obiektowym. Wprawdzie pakiet zawiera obszerną pomoc on-line, ale niezbędne jest korzystanie z drukowanego wykazu funkcji bibliotecznych, specyfikacji JavaBeans czy opisu JDK 1.1. Jeżeli zamierzamy używać JBuildera na co dzień, warto kupić wyczerpującą publikację na temat języka, JDK 1.1 i podręcznik technik obiektowych.

Drobne błędy

"Nigdy nie instalujemy i nie oferujemy naszym klientom wersji x.0 produktu; wolimy zaczekać na usunięcie błędów do wersji x.1" - twierdzi szef jednej z firm komputerowych w Polsce. A że jest to pogląd słuszny, widać w każdej wersji 1.0 dowolnego produktu, zwykle nie dopracowanego w szczegółach, lecz wprowadzanego na rynek przede wszystkim w celu zajęcia dogodnej pozycji marketingowej.

Podobnie jest z JBuilder 1.0. W kolejnych sesjach pracy z tym pakietem na ekranie ujawniały się drobne, lecz denerwujące, różnice w formie graficznej palet narzędziowych - np. nie było widać części przycisków. Zdarzało się też, że system się zawieszał z niewiadomych przyczyn.

Borland - świadomy błędów początkowej wersji - opracował już aktualizację dostępną w sieci pod adresem www.borland.com. Wymaga to jednak ściągnięcia plików o objętości 40 MB i dlatego wkrótce pojawi się aktualizacja na CD, dostępna u lokalnego przedstawiciela firmy.

Rodzina produktów

JBuilder - podobnie jak inne narzędzia programistyczne Borlanda - jest dostępny w trzech wersjach: dobrze wyposażonej w dodatkowe moduły wersji JBuilder Client/Server Suite do tworzenia dużych aplikacji, JBuilder Professional dla mniejszych zespołów programistycznych i JBuilder Standard dla pojedynczego programisty, tworzącego małe samodzielne aplikacje.

Przewodnik dla programistów

JBuilder pojawił się na rynku zaledwie kilka tygodni temu, a już dostępna jest publikacja na jego temat. Jednym z autorów książki "JBuilder Essentials" jest programista Borlanda, który brał udział w opracowaniu pakietu, zna go więc "od podszewki".

Książka jest przeznaczona dla ludzi zajmujących się profesjonalnie programowaniem i dlatego autorzy pominęli sposoby manualnego posługiwania się pakietem. Skoncentrowali się natomiast na praktycznych aspektach tworzenia aplikacji wymagającej dostępu do danych z bazy, pisaniu komponentów JavaBeans, uruchamianiu i rozpowszechnianiu aplikacji.

Publikacja zawiera również skrótowe omówienie języka Java, lecz osobom nie znającym go autorzy zalecają inne opracowania. W kolejnych rozdziałach zapoznajemy się z tworzeniem interfejsu użytkowego aplikacji, kontrolą ramek i okienek dialogowych, tworzeniem i testowaniem apletów, dostępem do baz danych, posługiwaniem się wątkami, uruchamianiem i rozpowszechnianiem aplikacji, tworzeniem komponentów JavaBeans oraz zaawansowanych technik opracowania komponentów do wielokrotnego używania w aplikacjach.

Dołączony do książki CD zawiera próbną, 90-dniową wersję JBuilder Professional oraz kody źródłowe wszystkich programów omawianych w książce.

<hr>Cary Jensen, Blake Stone, Loy Andersen: "JBuilder Essentials", Osborne McGraw-Hill, Berkeley 1998, ISBN 0-07-882223-8, cena 40 USD (zawiera CD-ROM).


TOP 200