Biznes z techniką w tle

… i na swoim miejscu

Kierunek rozwoju systemów IT obsługujących spółki GK Kęty jest wyznaczany przez pojawiające się potrzeby biznesowe. Nieustanny rozwój Grupy i jej oferty rodzi dodatkowe, często problematyczne z punktu widzenia organizacji IT, zapotrzebowanie na usługi informatyczne. Jako główne problemy IT towarzyszące rozwojowi organizacji Dorota Kubiak wymienia ogromny przyrost danych, rosnącą presję na szybkość dostępu do nich oraz coraz większy zakres informacji bieżących i historycznych. "Brak jest przyzwolenia ze strony biznesu na jakiekolwiek ograniczenia w tym zakresie. To niezależne od branży" - dodaje.

W porównaniu z 2008 r. budżet na IT się nie zmniejszył, jednak na wszelki wypadek odsunięto w czasie plany większych inwestycji. "Przesunęliśmy w czasie jedynie pewien zakres strategicznej wymiany sprzętu, wynikającej z ustalonego okresu użytkowania" - mówi Dorota Kubiak. Zapewnia jednak, że kontynuowane będą m.in. rozpoczęty w tym roku proces migracji do zwirtualizowanego środowiska serwerowego oraz centralizacja usług druku. Centralny system wydruku dla dwóch budynków wprowadzono w 2008 r. Planowany jest również zakup narzędzia do archiwizacji danych systemu pocztowego, co wpłynie na ograniczenie zasobów potrzebnych do obsługi ogromnej ilości danych. W marcu zakończony został projekt migracji do nowej wersji systemu ERP.

Od 2000 r. jednym z elementów wspierających rozwój GK Kęty i zachodzących w jej wnętrzu zmian organizacyjnych był system holenderskiej firmy Baan. Było to jedno z pierwszych wdrożeń tego systemu w Polsce. W 2006 r. przygotowano rozbudowany projekt migracji do najnowszej wersji systemu - znanej już pod nazwą Infor ERP LN. Szefowa działu IT w GK Kęty przyznaje, że jednym z ważniejszych czynników, które zaważyły na decyzji o unowocześnieniu systemu była możliwość dokonywania relatywnie łatwych zmian w strukturze organizacyjnej firmy. "Można wydzielić jedną część organizacyjną i przenieść ją np. do innego podmiotu prawnego. To funkcjonalność kluczowa w przypadku firm prowadzących liczne przejęcia i roszady wewnątrz organizacji" - uważa Dorota Kubiak. Podczas realizacji projektu priorytetem było zminimalizowanie wpływu wdrożenia nowej wersji na bieżącą działalność spółek. "Zaczęliśmy od małej spółki, która użytkowała system ERP stosunkowo krotko i dysponowała relatywnie małymi zasobami danych" - twierdzi Dorota Kubiak. Projekt migracji do Infor ERP LN 6.0 w całej Grupie zakończono w marcu br. Obecnie z systemu ERP korzysta co trzeci jej pracownik, łącznie ponad 600 osób.

Plany na jutro

"Jesteśmy świeżo po dużych inwestycjach - nowa wersja ERP, nowy system do pracy grupowej, wdrożenie oprogramowania analitycznego i system wspomagania produkcji to tylko niektóre z nich" - wymienia Dorota Kubiak. Obecnie priorytetem będzie zwiększenie stopnia wykorzystania posiadanych rozwiązań. "Małymi krokami budujemy bazy wiedzy, procesy obiegu dokumentów i podejmowania decyzji. Z systemem ERP integrujemy specjalizowane oprogramowanie" - mówi Dorota Kubiak.


TOP 200