Bezpłatne bazy danych

Mechanizmy zabezpieczeń obejmują uwierzytelnianie i autoryzację użytkownika, dopuszczającą ograniczenia dostępu na poziomie obiektu. Baza danych może być szyfrowana przy tworzeniu lub szyfrowanie może być dodane do już istniejącej bazy danych.

Małe obciążenie pamięci operacyjnej predestynuje tę bazę zagnieżdżania w aplikacjach Java pracujących w PDA czy smartfonach. Witryna Apache zapewnia wyczerpującą i aktualną dokumentację, a w internecie można znaleźć blogi i liczne fora jej poświecone.

Firebird

Produkt zaistniał w pewnej formie już w roku 1981. Ostatecznie bazę oparto na wysoko ocenianym kodzie InterBase, udostępnionym w roku 2000 przez Borland. Firebird rozpowszechniany jest na warunkach Public License Initial Devepoler, pracuje na platformach Linux, Unix i Windows. W testach używano wersji 2.5.1. Instalacja jest bardzo prosta i wykonuje się w ciągu kilku minut - w czasie instalacji trzeba zdecydować się na kilka opcji. Do zarządzania wybrano narzędzie FlameRobin.

Bezpłatne bazy danych

Firebird

FlameRobin nie jest tak bogato wyposażone jak pgAdmin, SQL Server Management Studio czy HeidiSQL, ale zapewnia podstawowe mechanizmy zapewniające możliwość utworzenia bazy danych, tablic i innych obiektów. Obiekty są tworzone poprzez zapewnienie wzorcowego kodu T-SQL. Jednak z chwilą utworzenia takiego obiektu jak tablica, można ją edytować z interfejsu graficznego.

Po zainstalowaniu, utworzyliśmy bazę danych z tablicą zawierającą dane testowe. Ponieważ nie ma tu opcji bulk insert ani też mechanizmu importowania, utworzono tablicę tymczasową, zawierającą dane zewnętrzne, i użyto jej do zapisania tablicy rzeczywistej. Proces ten może nie jest elegancki, ale po kilku eksperymentach z uprawnieniami udało się go wykonać. Dokumentacja open source nie zawsze jest aktualna lub tak kompletna jak dla oprogramowania komercyjnego, ale dobrze sformułowane frazy wyszukiwań pozwalają uzyskać odpowiednie informacje dla większości zadań.

Po załadowaniu danych przeprowadziliśmy zaplanowane testy. Przy próbach wybierania większej liczby wierszy (ponad 100 tys.), używając wyrażenia SELECT zarówno z narzędzia Firebird ISQL, jak i FlameRobin, pojawiły się problemy. Narzędzie ISQL po prostu przestało działać; FlameRobin zwrócił rekordy, ale ponieważ jednorazowo było to kilka setek, trudno było ocenić wydajność. Jednak przy pracy z mniejszymi zbiorami Firebird pracował efektywnie i można było wybierać, zapisywać i usuwać pojedyncze wiersze w ułamku sekundy.

Mechanizmy bezpieczeństwa Firebird zawierają kontrolę dostępu na poziomie obiektów. Obecnie Firebird nie oferuje własnego szyfrowania, ale są dostępne narzędzia niezależne. Firebird ma dobrą witrynę FAQ oraz udostępnia na swojej witrynie inną dokumentację.

Należy docenić dodatkowe mechanizmy Firebird SQL dodane do bazy danych InterBase. I tak, np. najnowsze wydanie zawiera kwerendy rekurencyjne, wyzwalacze procedur do zdalnego dostępu do DB oraz wielowątkowość. Wersja 3.0 ma zawierać możliwość pisania procedur składowanych w językach Java i C++.

Podsumowanie

Testowane produkty to wydajne serwery bazodanowe, jednak decyzja wyboru któregokolwiek z nich zależy od wielu czynników, takich jak istniejąca infrastruktura i język skryptowy, objętość zapisywanych i odczytywanych danych, oraz to, czy baza danych ma być zagnieżdżona i jakie wsparcie dostawcy jest niezbędne.

Bezpłatne bazy danych

(oprac. jm)


TOP 200