Bezpieczne centrum danych

Planowanie i wdrożenie systemu kontroli dostępu

Od początku warto unikać nieprecyzyjnych szkiców, dlatego dostawca systemu powinien otrzymać plany pomieszczeń i na nie nanosić swój projekt. Dokładna dokumentacja będzie szczególnie przydatna, gdy będziemy potrzebowali wprowadzić zmiany w systemie bądź gdy zmienimy firmę zajmującą się konserwacją systemu.

Pracownicy powinni zostać podzieleni na grupy (z uwzględnieniem pracowników tymczasowych, gości czy współpracowników i dostawców) - większość uprawnień uda się określić właśnie na poziomie grup.

Przed wyborem dostawcy warto zorientować się, czy i ile systemów porównywalnych z naszym udało mu się z sukcesem wdrożyć. Aby dobrze wybrać, powinniśmy mieć możliwość zapoznania się kilkoma ofertami o podobnym zakresie funkcjonalności. Jeśli oferowane rozwiązanie będzie zamkniętą platformą opartą na produktach jednej firmy, jego konserwacja bądź modernizacja będzie prawdopodobnie droższa. Z dwóch porównywalnych funkcjonalnie systemów zdecydowani lepiej jest wybrać ten oparty na otwartej platformie.

Oprócz kosztu zakupu systemu, będziemy ponosić koszty jego utrzymania. Zwróćmy uwagę co będzie objęte opłatą ryczałtową, a co będzie traktowane jako usługa płatna. Nowe systemy objęte są gwarancją, może warto rozliczać się za każdą pozagwarancyjną interwencję?

Po wdrożeniu systemu pamiętajmy, że prawa dostępu powinny być na bieżąco aktualizowane. Zwolniony pracownik nie powinien mieć dostępu do strzeżonych pomieszczeń, tym bardziej powinny być na bieżąco usuwane uprawnienia dla zgubionych czy skradzionych kart.

Ochrona przeciwpożarowa

Większość pożarów powstaje w innych częściach budynku, dlatego ważne jest, by ściany, drzwi serwerowni chroniły ją przed przedostaniem się ognia czy wody, za pomocą której gaszone są inne pomieszczenia. Należy także pamiętać o zabezpieczeniu kanałów instalacyjnych (powinny zostać wypełnione ognioodporną masą). Minimalny czas ochrony przed przedostaniem się ognia to trzydzieści minut, optymalny - trzy godziny.

Centra danych gasi się za pomocą tzw. gazów obojętnych. Dzięki temu zniszczeniu ulega tylko to, co się spaliło, reszta urządzeń pozostanie nietknięta. Systemy gaśnicze powinny mieć zasilanie awaryjne. Jeśli zainstalujemy systemy wczesnego wykrywania dymu sprzężone z systemami gaśniczymi, pożar zostanie błyskawicznie wykryty i stłumiony na poziomie szafy, w której się pojawił, zaś akcję gaśniczą wyzwolą już tlące się elementy.


TOP 200