Bezpieczeństwo bezprzewodowe

Na konferencji NetWorld+Interop najwięcej uwagi poświęcono rozwiązaniom wykorzystującym Linuxa, bezpieczeństwu sieciowemu i platformom usług internetowych.

Na konferencji NetWorld+Interop najwięcej uwagi poświęcono rozwiązaniom wykorzystującym Linuxa, bezpieczeństwu sieciowemu i platformom usług internetowych.

Na konferencji NetWorld+Interop królował Linux. Red Hat przedstawił siódmą wersję własnej odmiany systemu, wzbogaconą m.in. o obsługę protokołu SSL z kluczem 128-bitowym, języka OpenGL, a także myszy i klawiaturę USB. Red Hat 7.0 jest dystrybuowany z jądrem w wersji 2.2. Przystosowano go jednak do współpracy z jądrem 2.4, które ma się pojawić pod koniec tego roku.

Nowe możliwości

Red Hat ogłosił również program Red Hat Network, w ramach którego zaoferuje usługi zdalnej administracji, zarządzania aktualizacjami oprogramowania i bezpieczeństwem komputerów wykorzystujących systemy Red Hat. Dla użytkowników indywidualnych koszt usługi nie przekroczy 10 USD miesięcznie. Cena dla przedsiębiorstw została skalkulowana w skali roku na poziomie 400-500 USD za każdy system - w zależności od wielkości firmy (więcej o Red Hat Network i Red Hat Linux 7.0 znajdzie się w CW 38/2000 w dziale Sieci).

Z kolei LynuxWorks przedstawiła pakiet VisualLynux, który pozwala na tworzenie oprogramowania dla Linuxa z poziomu - pracującego na stacji Windows - oprogramowania Microsoft Visual C++ IDE. Pakiet umożliwia łatwe przygotowywanie kodu napisanego w Visual C++ do kompilacji do postaci wymaganej przez dowolną, obsługiwaną przez Linuxa platfor- mę sprzętową. VisualLynux nadzoruje proces debugowania. Zawiera także narzędzia do importu i eksportu linuxowych plików typu make.

Katalogi raz jeszcze

Na NetWorld+Interop Novell przedstawił nową wersję oprogramowania katalogowego - NDS eDirectory 8.5. Jedną z ważniejszych, wprowadzonych w tej wersji funkcji jest możliwość tworzenia okrojonych replik (filtered replicas), zawierających tylko niezbędne obiekty i ich wybrane atrybuty. Dzięki temu lokal-ne repliki mogą mieć mniejszą obję- tość i działać szybciej. Zastosowanie okrojonych replik zmniejsza także obciążenie sieci.

NDS eDirectory 8.5 jest promowana jako szkielet umożliwiający integrację systemów wewnątrz i na zewnątrz przedsiębiorstwa. Ideę tę wspiera także nowa, wykorzystująca eDirectory i język XML technologia DirXML. NDS ma być niskopoziomowym systemem typu middleware, odpowiedzialnym za tłumaczenie i przekazywanie danych. Jak twierdzi producent, profesjonalnie przeprowadzone wdrożenie eDirectory/DirXML upraszcza, a nawet eliminuje problemy spójności danych. NDS eDirectory zostało wybrane przez Red Hat jako platforma katalogowa i platforma dla usług Red Hat Network.

Nie chcemy kabla

Konferencja NetWorld+Interop była również okazją do zaprezentowania systemów łączności bezprzewodowej. Lucent Technologies przedstawił nową wersję urządzeń dla radiowych sieci lokalnych Access Point 500. Działają one w paśmie 2,4 GHz zgodnie ze standardem Wireless LAN (IEEE 802.1b). Urządzenia umożliwiają komunikację z prędkością 11 Mb/s i obsługują szyfrowanie SSL z wykorzystaniem klucza 128-bitowego. Są przeznaczone dla odbiorców korporacyjnych.

Atheros Communications i Radiata Communications wiążą z kolei nadzieje z inną technologią bezprzewodową. Obie firmy przedstawiły prototypowe układy, które po umieszczeniu na bezprzewodowych kartach sieciowych umożliwią komunikację z prędkością do 54 Mb/s. Rozwiązania proponowane przez Atheros i Radiata zakładają komunikację w paśmie 5 GHz, dającym mniejszą ilość zakłóceń i większą przepustowość. Firmy wskazują na fakt, że praktyczna możliwość wykorzystania częstotliwości 2,4 GHz szybko się skończy, choćby w związku z planowaną popularyzacją rozwiązań Bluetooth.

Szybko i bezpiecznie

Dużym zainteresowaniem uczestników konferencji cieszyły się zagadnienia bezpieczeństwa sieciowego. Internet Security Systems (ISS) przedstawiła oprogramowanie do filtrowania pakietów, mogące pracować z prędkością do 800 Mb/s (normalnie ok. 100 Mb/s). Ten wynik można jednak osiągnąć tylko w przypadku urządzeń sieciowych firmy Top Layer Networks, z którą ISS podpisała umowę o współpracy.

Firma Broadcom przedstawiła natomiast, opracowany wspólnie z Microsoftem, procesor kryptograficzny CryptoNET. Układ jest przeznaczony na platformę Windows 2000 Internet Information Server. Jego zadaniem jest odciążenie serwera od obliczeń związanych z zabezpieczaniem kryptograficznym sesji komunikacyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200