Bez bazy ani rusz

Do generowania aplikacji nie jest potrzebna pomoc programisty - wystarczy osoba, która zna strukturę bazy danych i wie, jakie elementy mają być udostępnione na urządzeniu przenośnym.

Mobile@Connector musi być zainstalowany na serwerze Windows 2000/XP lub NT z Option Pack. Są tu wykorzystywane technologia Windows DNA (obiekty COM+), a także .Net. W procesie wymiany danych stosuje się protokół SOAP. Mobile@Connector może współpracować z dowolną bazą danych, do której jest dostępny sterownik ODBC.

Generowanie aplikacji polega na stworzeniu (także przy użyciu interfejsu przeglądarki) odpowiednich formularzy, które określają, w jaki sposób są udostępniane poszczególne tabele albo widoki. Mobile@Connector analizuje strukturę bazy danych i proponuje każdej tabeli listę pól wraz z opisami. Użytkownik ustala ich wygląd, tytuł, zmienia kolejność, określa pola z atrybutem "tylko do odczytu" itp.

Następnie są definiowane filtry ograniczające ilość danych wgrywanych na komputer przenośny. Dzięki temu w trybie pracy online użytkownik ma dostęp do pełnego zestawu danych w systemie bazowym, a równocześnie nie jest możliwe wgranie na PDA zbyt dużej liczby rekordów - Mobile@Connector pozwala pobrać maksymalnie 100 rekordów.

Dane słownikowe mogą być definiowane ręcznie, np. w odniesieniu do krótkich list krajów lub województw. Dla każdego pola można określić stronę wyszukiwania konkretnej informacji w tabeli słownikowej.

Przy definiowaniu aplikacji należy określić "nawigatora", czyli sposób, w jaki poruszamy się po tabeli. Jest definiowany pewnego rodzaju widok "siatki". Co ciekawe, na poziomie nawigatora można zdefiniować relacje, tak by np. pracownik używający PocketPC mógł podejrzeć zamówienia danego klienta, a następnie przejść do szczegółów i obejrzeć listę zamówionych towarów.

Mobile@Connector ma własny mechanizm definiowania praw dostępu. Można określać uprawnienia poszczególnych użytkowników i ich grup. Każda grupa może mieć "własną" definicję aplikacji. W ten sposób np. pracownik działu sprzedaży nie natrafi w aplikacji na formatki przeznaczone tylko dla działu serwisu. Daje to dosyć dużą elastyczność przy projektowaniu struktury uprawnień.

W rozwiązaniu opartym na Mobile@Connector na urządzeniu klienckim jest instalowane ok. 1 MB danych. Są to głównie strony HTML, skrypty JScript, a także niezbędne szablony XSL i pliki XML. Wszystkie informacje są zapisywane w pamięci cache przeglądarki. Aby uniknąć utraty oprogramowania przy czyszczeniu pamięci podręcznej przeglądarki, Logotec opracował dodatkowy moduł, który kopiuje dane tak, by nie zostały usunięte podczas resetu czy czyszczenia pamięci.

Zdaniem twórców aplikacji do wygodnej pracy w trybie online wystarczy łącze działające z prędkością 9600 Kb/s. Serwer udostępniający zawartość nie musi być podłączony na stałe do Internetu. Urządzenie przenośne może się "wdzwaniać" w modem dołączony do serwera.

Aplikacja opracowana przy użyciu Mobile@Connector może również działać w trybie offline - bez ciągłego połączenia z bazowym serwerem. Wtedy użytkownik przegląda i modyfikuje tylko te dane, które zostały już ściągnięte na przenośne urządzenie. Jednak weryfikacja nowo wpisanych danych jest dokonywana dopiero w momencie synchronizacji z serwerem. Użytkownik może wskazać, które rekordy chce synchronizować. Na bieżąco widzi bowiem listę zmian - rekordy, które zostały dodane, zmodyfikowane i przeznaczone do usunięcia.

Pomysł i produkt firmy Logotec docenił Microsoft. Generator Mobile@Connector został finalistą ubiegłorocznego konkursu .Net Application of the Year.


TOP 200