Będzie Ethernet 10GbE w miedzi

Podczas, gdy wiele przedsiębiorstw już rozprowadza w swych budynkach włókna optyczne, aby zainstalować szybki Ethernet 10GbE, grupy normalizacyjne IEEE zbliżają się ku końcowi prac nad aplikacjami standardu Ethernetu 10 Gb/s w okablowaniu miedzianym. Mają to być relatywnie tańsze rozwiązania od 1GbE, przeznaczone do powszechnego stosowania w instytucjach i przedsiębiorstwach.

Według fachowców, postęp w pracach nad aplikacjami Ethernetu 10 Gb/s do ich stosowania w pętli lokalnej przedsiębiorstw wskazuje, że powszechny dostęp do szerokiego pasma przez okablowanie miedziane standardu 10Gbase-T (lub innego o takiej szybkości transmisji) jest jedynie kwestią czasu.

Nad tym zagadnieniem od listopada 2002 r. pracują dwie, specjalnie w tym celu powołane grupy normalizacyjne IEEE. Jedna, zajmująca się ethernetowymi przekazami 10 Gb/s w okablowaniu opartym na skrętce miedzianej kategorii 5 i 6 oraz druga, pracująca nad okablowaniem klasy Twinax (pary kabli współosiowych).

Zobacz również:

  • Pentagon blokuje terminale Starlink będące na wyposażeniu armii rosyjskiej

Mimo, że nieekranowana skrętka UTP kategorii 3-7, nadal stanowi podstawowe medium transportowe dla ethernetowego okablowania miedzianego w standardach od 10Base-T do 1000Base-T, potrzeba uzyskania 10-krotnie większej szybkości w miedzi dla Ethernetu, stała się w ostatnim roku palącym problemem dostawców okablowania strukturalnego.

Zasadnicze kłopoty z eliminowaniem przesłuchów i zakłóceń w nieekranowanej skrętce klasy UTP (10 Gb/s) na odległości do 100 m spowodowały, że prace grupy IEEE działającej nad standardem 10GBase-T, opóźniły się w stosunku do podobnych prac standaryzacyjnych 10GBase-CX4 grupy Twinax.

Zespół roboczy 802.3ak grupy Twinax już przedłożył do rozpatrzenia kilka pierwszych wersji standardu 10GbE na kablach koncentrycznych, a według najnowszych informacji od ekspertów z IEEE, ostateczna wersja tego standardu prawdopodobnie pojawi się jeszcze przed upływem tego roku. Tak więc pierwsze produkty rynkowe zgodne z nowym standardem winny pojawić na rynku prawie jednocześnie z jego zatwierdzeniem lub najpóźniej w pierwszym kwartale 2004 r.

Wprawdzie podstawowe sterowniki dla rozwiązań miedzianych są kosztowne, ale optyczne porty 10 Gb/s są niestety jeszcze droższe od rozwiązań miedzianych. Porównując jednakże ceny portów optycznych z 2001 r. (wtedy koszt portów optycznych był bardzo wysoki, średnio 80 000 USD) – kiedy to powstawały pierwsze rozwiązania światłowodowe w standardzie 10Gbase-LX – relatywny koszt jednego portu miedzianego powinien być niższy. Przy dziesięciokrotnie większej szybkości sieci ethernetowej, jej cena ma wzrosnąć jedynie osiem razy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200