Baza w tonacji "g"

W wersji 10g Oracle rozszerzył funkcjonalność zwaną HARD (Hardware Assisted Resilient Data) dostępną już w wersji 9i. Obecnie zabezpieczeniem HARD objęte są nie tylko pliki bazy danych i pliki log, lecz także logi archiwalne i zapasowe kopie danych. Mechanizm ten działa następująco: przed wysłaniem bloku danych z pamięci do dysku baza dodaje do niego dane kontrolne, na podstawie których specjalnie do tego przygotowane oprogramowanie firmware macierzy sprawdza, czy dane są kompletne i czy "po drodze" nie zostały zmienione. HARD zakłada także kontrolę spójności danych bazy podczas operacji nie kontrolowanych bezpośrednio przez motor, np. kopie typu clone wykonywane przez firmware macierzy. Wśród producentów wspierających HARD są: EMC, Fujitsu, Hewlett-Packard, Hitachi Data Systems, NEC, Network Appliance, Sun Microsystems oraz Veritas Software.

Zgodnie z nazwą moduł ASM ma odciążać administratora od typowych czynności konserwacyjnych, takich jak formatowanie dysków, włączanie ich do puli dysków tworzących dysk logiczny oraz rozszerzanie przestrzeni tablic połączone zwykle z optymalizacją wydajności i położenia plików. Wszystko to ma się odbywać samoczynnie, choć oczywiście administrator ma możliwość wpływu na przyjmowane parametry. To, że ASM będzie ułatwiać administratorom życie, jest raczej poza dyskusją. Jaka jest jednak jego rzeczywista wydajność, przekonamy się po pierwszych niezależnych testach. W przeciwieństwie do rozwiązań działających na poziomie oprogramowania firmware macierzy jest to, bądź co bądź, rozwiązanie działające na poziomie bazy danych - na serwerze.

Dodatkową funkcją zabezpieczania danych w bazie 10g jest mechanizm Flashback pozwalający na przywrócenie bazy danych do stanu z określonego czasu w przeszłości. Działanie tej funkcji opiera się na zapisywaniu każdej operacji do specjalnego pliku Flashback Log. Jego objętość jest wprost proporcjonalna do objętości zmienionych danych. Jeżeli w ciągu tygodnia zmieni się 20% danych, Flashback Log zajmie 20% objętości bazy. Oczywiście, administrator ma możliwość ustawienia okresu przechowywania plików Flashback Log.

Wyścigu ciąg dalszy

Wchodzeniu Oracle'a na rynek małych i średnich firm trudno się dziwić - w segmencie dużych firm popyt na nowe licencje baz danych jest niewielki - większość potrzeb została już zaspokojona, można więc jedynie liczyć na zakupy uzupełniające. Z drugiej strony, duża skalowalność nowej bazy dorównuje najlepszym pod tym względem wersjom bazy DB2 dla komputerów mainframe. Funkcje związane z zaawansowaną ochroną danych - zwłaszcza w połączeniu z dedykowanym oprogramowaniem firmware macierzy - dystansują Oracle'a od konkurentów. Tym razem firma, której bazy danych uważane są powszechnie za wprawdzie bogate funkcjonalnie, ale za skomplikowane i drogie w utrzymaniu, zyskuje też punkty, posługując się, o ironio, argumentacją IBM o automatyzacji i prostocie zarządzania.

Możliwość stopniowego skalowania mocy obliczeniowej poprzez dodawanie kolejnych serwerów będzie atrakcyjna dla wielu firm, których nie stać na zakup dużego serwera SMP. Dysponujący podobną technologią IBM (baza DB2 w wersji EEE działająca na wielu równoległych serwerach pSeries) nawet jeżeli zechciałby dostosować ją do wykorzystania przez firmy średniej wielkości, nie zrobi tego szybko. Na odpowiedź Microsoftu przyjdzie nam jeszcze poczekać - baza danych Yukon nie pojawi się na rynku wcześniej niż w 2005 r.

Najważniejsze nowości Oracle 10g
  • Uproszczone zarządzanie

  • Nowe narzędzia administracyjne, w tym także dla PDA

  • Automatyzacja współpracy z pamięciami masowymi

  • Znaczne przyspieszenie importu i eksportu danych

  • Obsługa parsowania wyrażeń regularnych w motorze bazy

  • Nowa, znacznie szybsza obsługa obliczeń arytmetycznych na dużych blokach danych - wewnątrz motoru bazy

  • Rozszerzenie funkcji HARD na wszystkie rodzaje plików Oracle

  • Nowe zmiennoprzecinkowe bitowe typy danych

  • Zwiększenie maksymalnej wielkości obiektów LOB do 8-128 TB

  • Maksymalna pojemność bazy do 8 Exabajtów (8 mln TB)

TOP 200