Baza w pamięci

Czy to się zawsze opłaci?

Chociaż opcja in-memory radykalnie przyspiesza pracę istniejącego oprogramowania, są przykłady użycia bazy Oracle, w których wzrost wydajności nie jest tak spektakularny jak przy złożonym raportowaniu i analityce biznesowej. Jeśli baza danych obsługuje niemal wyłącznie aplikację transakcyjną, zakup opcji in-memory nie zawsze będzie uzasadniony. W przypadku małych aplikacji transakcyjnych, które obecnie korzystają z bazy Oracle w wydaniu Standard lub Standard Edition One, koszty są jeszcze wyższe – aby skorzystać z opcji in-memory, należy najpierw przeprowadzić migrację do znacznie droższego wydania Enterprise.

In-memory pomaga w CERN

W Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN podczas eksperymentów w Wielkim Zderzaczu Hadronów (największy akcelerator cząstek na świecie) powstają dane, które charakteryzują się ogromną liczbą parametrów — od kilkuset do nawet 4 tys. zmiennych z każdego zdarzenia. Utworzona w ten sposób baza zawiera obiekty w osobnych tabelach, a zapytania wykonywane przez fizyków niemal za każdym razem obejmują inne parametry. Dla grupy badaczy był to poważny problem, gdyż raporty powstawały zbyt wolno, by można było mówić o interaktywności przy poszukiwaniu interesujących obszarów danych. Naukowcy poszukiwali informacji o ważnej cząstce elementarnej przewidzianej przez model standardowy – o bozonie Higgsa.

Ze względu na zróżnicowany charakter zapytań wiele z nich wiązało się ze skanowaniem całej tabeli, a to powoduje ogromny ruch wejścia/wyjścia. Nie można było indeksować każdej z kolumn. Zastosowanie opcji in-memory sprawiło, że wstępne wyliczenia zajmowały około 10 sekund, a zatem fizycy nie byli ograniczeni czasem analizy. W przypadku prostych zapytań osiągnęliśmy tysiąckrotne przyspieszenie w porównaniu do odczytów z dysku i czterdziestokrotne w stosunku do cache. Przy skomplikowanych zapytaniach raporty wykonywały się odpowiednio 70 i 7 razy szybciej. Dzięki redukcji czasu wykonywania raportów naukowcy mogli wprowadzić daleko idącą optymalizację zakresu informacji, który miał podlegać analizie. W rezultacie udało się przyspieszyć udowodnienie istnienia bozonu Higgsa.


TOP 200