Banki w chmurze

Więcej na zewnątrz

Ze względu na to, że w polskim prawie nie ma jeszcze przepisów odnoszących się bezpośrednio do cloud computingu, z formalnego punktu widzenia mamy do czynienia z outsourcingiem.

„W nieustannie zmieniającym się świecie bankowości obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na outsourcing różnego rodzaju usług informatycznych. W tym trendzie mieści się wykorzystywanie modelu oprogramowania jako usługi (SaaS – Software as a Service). Z jednej strony dla banków średniej wielkości inwestycje w modernizację już istniejących systemów mogą wiązać się z dużym wysiłkiem organizacyjnym. Z drugiej strony potrzeba nieustannego utrzymywania przewagi konkurencyjnej, w tym konieczność zapewnienia pracy systemu bankowego w czasie rzeczywistym, zmusza je do szukania oszczędności bez ograniczania dostępnych w systemie funkcjonalności. Wraz z FIS Profile dostępnym w chmurze instytucje finansowe średniej wielkości w regionie będą dysponować centralną platformą przetwarzania usług bankowych, która umożliwi im wprowadzanie innowacyjnych i konkurencyjnych produktów szybko i efektywnie kosztowo” – mówi Jonathan Davis, dyrektor zarządzający ds. transakcji złożonych i outsourcingu FIS.

O tym, jakie to mogą być oszczędności na polskim rynku, trudno dziś jeszcze wyrokować. Jednak z raportu Instytutu Centre for Economics and Business Research wynika, że do 2015 r. w całym regionie sektor usług bankowych i finansowych dzięki zastosowaniu cloud computing oszczędności wyniosą 183 mld euro. Według prognoz EMC w ciągu najbliższych dwóch lat aż 76% instytucji sektora bankowego i finansowego zastosuje głównie prywatne i hybrydowe modele rozwiązań typu cloud.

Wśród korzyści wynikających z przetwarzania w chmurze usługodawcy wymieniają: możliwość uzyskania dostępu do istniejących bibliotek wielu produktów, co znacznie skraca czas potrzebny do wprowadzenia nowych usług na rynek, możliwość tworzenia oferty lepiej dopasowanej do potrzeb indywidualnego klienta, a także przetwarzania danych w czasie rzeczywistym.


TOP 200