Backup lokalny i w chmurze - najlepsze praktyki

Dostęp do backupu w chmurze

Ważnym czynnikiem jest sposób dostępu do backupowanych zasobów - najtańszym sposobem jest korzystanie z usługi za pośrednictwem dowolnego połączenia internetowego. Sprawdza się to w najprostszych rozwiązaniach i przy niewielkiej ilości danych. Większe firmy potrzebują jednak znacznie wyższego komfortu użytkowania oraz gwarancji skuteczności. W przypadku klientów, dla których efektywność backupu ma pierwszorzędne znaczenie, należy rozważyć zakup wydajnego, dedykowanego i symetrycznego łącza internetowego lub też wirtualnej sieci prywatnej, np. IP VPN.

Replikacja jako uzupełnienie backupu

W miarę możliwości warto uruchomić także replikację danych - czy to między lokalizacjami firmy, czy między jej siedzibą a usługą backupu w chmurze. Pamiętajmy jednak, że replikacja nigdy nie zastąpi backupu. Ma to również znaczenie w przypadku, gdy stosujemy systemy NAS.

Oprócz zapobiegania skutkom awarii dysku, systemy NAS powinny zapewniać adekwatną ochronę przed błędami na poziomie systemu, które mogą być spowodowane awariami komponentów lub katastrofami naturalnymi. W przypadku takich błędów niezawodny system NAS powinien pomagać użytkownikom w szybkim przywróceniu usług. W tym kontekście ważną technologią jest replikacja zdalna, pozwalająca powielić dane w odległej lokalizacji, na którą nie mają wpływu zdarzenia w lokalizacji podstawowej. Kiedy podstawowy system zawiedzie, użytkownicy będą mogli natychmiast wykorzystać dane przechowywane bezpiecznie w innym systemie, aby kontynuować działalność biznesową.

Backup na poziomie hiperwizora niewystarczający

Wirtualizacja zapewnia wygodną funkcję backupu maszyn wirtualnych na poziomie hiperwizora. Ten typ backupu ogranicza możliwość przywrócenia na poziomie maszyny wirtualnej lub w najlepszym przypadku jej plików. Dla bardziej zaawansowanych usług należy również przewidzieć zastosowanie przeznaczonych dla nich specjalizowanych agentów.

Awaria zwirtualizowanego serwera dotyka każdej maszyny, która na nim pracuje, dlatego środowisko wirtualne jest dobrym kandydatem do replikacji w miarę możliwości finansowych przedsiębiorstwa.

Jakub Bryła,

kierownik produktu w GTS Poland

Wybierając dostawcę usługi backup, należy zwrócić uwagę m.in. na poziom zapewnianego wsparcia i gwarancje bezpieczeństwa. Warto również ustalić stabilność biznesową i finansową dostawcy, a także uzyskać potwierdzenie stosowania procedur bezpieczeństwa, np. odnośnie dostępu do danych. Należy także stosować zasadę ograniczonego zaufania do dostawców internetowych i osobiście odwiedzić centrum danych, które powinno być minimum klasy Tier 3. Trzeba też zwrócić uwagę na gwarancje jakości świadczonych usług (SLA), a także przekonać się o jakości obsługi klienta - sprawdzić listę referencyjną i doświadczenie. Weryfikacja tych informacji da nam pewność, że wybierzemy właściwego partnera i zminimalizujemy ryzyko.

Lokalizacja Data Center dostawcy, czyli miejsce, gdzie fizycznie mieści się sprzęt i dane, powinna znajdować się w Polsce lub na terenie Europy. Poważne firmy oferujące takie usługi podpisują również z klientem umowę o powierzeniu przetwarzania danych osobowych, co jest szczególnie ważne w przypadku wykorzystywania wrażliwych danych.


TOP 200