Audyt informatyki

W związku z tym, do oceny informatyki w przedsiębiorstwie brane są pod uwagę wyniki z audytów poszczególnych modułów zintegrowanego systemu i podsystemów lokalnych oraz poziom integracji i koszty jakości. Ten ostatni element (nazywany często „kosztami braku jakości”) ma szczególną rangę, a jego ocena świadczy o ewentualnych stratach z tytułu błędnych decyzji. Odpowiedni zestaw pytań kontrolnych i ich ocena pozwala określić, czy przyczyną ewentualnych strat jest nieświadomość decydentów czy doradztwo z zewnątrz.

Do oceny stanu informatyki zastosowano jednolitą skalę, tzw. uniwersalną skalę stanów względnych. Umożliwia ona obiektywną prezentację wyników oraz ustalenie działań naprawczych. Oceny te są prezentowane w raportach dla potrzeb kierownictwa. Raporty służą do weryfikacji działań i rozwiązań organizacyjnych w przyszłości.

Korzyści

Zastosowanie metod analitycznych inżynierii jakości w audytach informatyki umożliwia konkretyzowanie poziomu informatyki w firmie i prezentowanie tego poziomu w Internecie. Jest jeszcze zewnętrzny aspekt prowadzenia takiej oceny. Metody te mogą w przyszłości umożliwiać porównanie różnorodnych jednostek gospodarczych między sobą (przedsiębiorstwo przemysłowe z bankiem, zakładem energetycznym) do ustalenia ogólnego poziomu informatyki w poszczególnych branżach i wyłonienia liderów.

Zakończenie

Pozytywne wyniki z audytu informatyki nie świadczą o poziomie jednostki gospodarczej. Ostatnio coraz częściej mówi się o dwóch parametrach:

1/ potencjał finansowy

2/ potencjał jakościowy.

Potencjał jakościowy jednostki gospodarczej to stopień przystosowania jednostki do potrzeb rynku, w aspekcie norm międzynarodowych. Potencjał ten ujmuje kilkanaście kryteriów. Na pierwszym miejscu znajduje się tzw. stan informatyki i występuje obok, takich jak: certyfikacja jakości i środowiska, stan szkoleń, fachowość kadry, zaangażowanie personelu, stan informacji, interes klienta itd. Zatem, prowadzenie audytów informatyki jest już dzisiaj wymogiem czasu.

<hr size=1 noshade>Andrzej Polak jest pełnomocnikiem zarządu ds. zarządzania jakością w Fabryce Maszyn FADROMA SA we Wrocławiu.


TOP 200