Arkeia Network Backup

Jednak w przypadku systemów nowszych niż Windows 2003 Server R2 nie obyło się bez problemów. Pierwsze próby wykonania backupu danych okazały się bezowocne. Dopiero po analizie problemu przez pomoc techniczną dla produktu okazało się, że problem leży we współpracy platformy backupowej z usługą Volume Shadow Copy Service, która wykonuje zadanie na podstawie kopii migawkowej woluminu.

Po serii zadań wykonanych bez użycia kompresji oraz deduplikacji sprawdziliśmy czas wykonywania archiwum tej samej paczki danych z aktywną opcją deduplikacji źródłowej (lub docelowej, w przypadku gdyby ta pierwsza okazała się niedostępna). Czas backupu uległ skróceniu o ok. 30% - do 20 min i 36 s. Z tego wynika, że opatentowana przez firmę Arkeia technologia progresywnego backupu przynosi wymierne korzyści w postaci skróconego okna czasowego potrzebnego na backup, wykorzystując mniej przestrzeni dyskowej.

Licencjonowanie

Arkeia Network Backup jest obecnie licencjonowane w dwóch modelach. Pierwszy jest klasyczny, czyli oparty na liczbie maszyn, które mają być backupowane z modułami, jakie będą wykorzystywane. Drugi model opiera się na ilości źródłowych danych do backupu.

W bardziej rozbudowanych środowiskach warto rozważyć ten drugi model licencjonowania. Oferowane są w nim trzy pakiety: Starter, SMB i Enterprise (dostępne jako oprogramowanie dla Linuksa lub gotowa maszyna wirtualna). Zawartość pakietów (oprócz ilości danych i ceny) różni się także funkcjonalnością.

Podsumowanie

Arkeia Network Backup
Arkeia Network Backup to uniwersalne narzędzie "z górnej półki" do backupu, którego wdrożenie z pewnością warto rozważyć. Choć jest dość rozbudowanym i złożonym systemem backupu danych, to dobre wrażenie robi jego architektura i łatwość implementacji w heterogenicznych środowiskach. Oprócz wielu zaawansowanych funkcji na wyróżnienie zasługuje opatentowana technologia progresywnej deduplikacji. Jakością oraz zabezpieczeniami nie odbiega od przyjętych standardów, a rozbudowana pomoc techniczna w postaci Wiki oraz wsparcie techników sprawiają, że nawet większe zawiłości funkcjonalne są dość szybko rozwiązywane.

Przy wyborze wersji, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Ktoś oczekujący zamkniętego rozwiązania z gotową funkcjonalnością powinien zainteresować się wersjami Physical Appliance oraz Virtual Appliance (vmOneStep). Ci, którzy chcieliby wdrożyć oprogramowanie do backupu i dostosować je do własnej infrastruktury powinni przyjrzeć się Software Appliance, dzięki któremu będą mogli zintegrować oprogramowanie ze swoim systemem. Szkoda tylko, że na jak dotąd jedyną obsługiwaną platformą wirtualną do uruchomienia systemu Arkeia jest VMware.

Choć w redakcji testowaliśmy ostatnią dostępną oficjalnie wersję Arkeia Network Backup 9.1.8, to na horyzoncie pojawia się już wersja 10, która - jak możemy wyczytać na stronach producenta - będzie nastawiona głównie na współpracę z przestrzenią dyskową w chmurze i skierowana do przedsiębiorstw chcących replikować swoje dane poza sieć korporacyjną.


TOP 200