Archiwizacja online

... backup online

Przechowywanie zarchiwizowanych danych poza siedzibą firmy, zaufaną siecią i własnymi serwerami może być równie bezpieczne, jak metody tradycyjne. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu klientów, wiele firm (np. działający od niedawna w Polsce SuperSafe) wyspecjalizowało ofertę, bądź to bazując na dotychczasowych doświadczeniach ze świadczeniem takich usług osobom prywatnym, bądź tworząc tę gałąź działalności od podstaw. Przy założeniu, że spełnione zostają wymogi bezpieczeństwa stawiane przez naszą firmę, można od razu wyodrębnić kilka kluczowych korzyści - brak konieczności dokonania znaczącej inwestycji w infrastrukturę, jedynie miesięczna lub roczna opłata abonamentowa; ograniczenie kosztów utrzymania i rozwoju systemu archiwizacji danych oraz praktycznie nieograniczona skalowalność. Za stosunkowo niewielką opłatą często zyskujemy też dostęp do drogich, nowoczesnych technologii, na które mniejsze firmy nie mogłyby sobie pozwolić.

Oczywistym ograniczeniem takiego outsourcingu są ograniczenia techniczne, zwłaszcza prędkość, z jaką możemy wykonać upload danych. To wąskie gardło może być poważnym problemem w Polsce, zwłaszcza przy korzystaniu z ofert zagranicznych, profilowanych pod rynki bardziej rozwinięte, jeśli chodzi o telekomunikację oraz dostępność i jakość łączy. Należy też rozważyć, czy takie ograniczenia pozwalają nam zachować istniejącą politykę zarządzania danymi, zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa i odporności na zdarzenia losowe związane z nagłą utratą danych.

Możliwości oferowane przez poszczególnych dostawców są zróżnicowane i nie zawsze zależą tylko od naszych możliwości budżetowych. Warto przyjrzeć się bliżej oferowanym metodom zabezpieczeń nie tylko samego połączenia, ale także szyfrowania archiwizowanych danych, priorytetom dostępu oraz czasom aktywności danych usług (uptime). Szczegóły ich oferty podajemy w tabeli.

Trudny wybór

Najczęściej sugerowanym rozwiązaniem jest połączenie obydwu rozwiązań: przechowywanie mniej krytycznych pod względem wymaganego czasu dostępu danych w chmurze, natomiast dane krytyczne, np. kopie migawkowe systemów, w siedzibie firmy - dostępne z sieci lokalnej. Taka hybrydyzacja pozwala zachować odpowiednio niski czas reakcji w przypadku krytycznych awarii, wymagających odtworzenia poszczególnych dysków systemowych, zachowując dane użytkowników (zajmujące często odpowiednio więcej miejsca a najczęściej nie będące tak niezbędne) na zdalnych serwerach. Rozdział danych ułatwia też, jeśli zachodzi tego typu potrzeba, na dostęp do danych z wielu lokalizacji.


TOP 200