Architektura na nową dekadę

Mirroring: już niekoniecznie

Dotychczas EMC wspierała trzy rozwiązania z dziedziny zabezpieczania danych: RAID 0 (striping), RAID 1 (mirroring) oraz RAID 1+0 (striping+mirroring). W macierzach Symmetrix DMX pojawiły się dwie nowe opcje: Parity RAID 3+1 oraz Parity RAID 7+1.

Opracowane przez EMC rozwiązania Parity RAID są wprawdzie podobne do rozwiązań RAID 5 stosowanych w większości systemów pamięci masowych, nie są jednak bynajmniej z nimi tożsame. Klasyczne układy RAID 5 są tworzone poprzez zestawianie w macierze kilku dysków fizycznych widzianych przez systemy operacyjne jako jeden dysk logiczny. Informacje o parzystości są przechowywane na wszystkich dyskach fizycznych należących do macierzy. Jeżeli jeden z dysków ulega awarii, przechowywane na nim dane są odtwarzane na podstawie informacji o parzystości zapisanych na innych dyskach fizycznych.

Podstawowa różnica między technologią RAID 5 a Parity RAID wynika z faktu, że ta druga posługuje się pojęciem dysku danych (tzw. data volume, który w terminologii EMC odpowiada dyskowi logicznemu widzianemu przez system operacyjny w typowym rozwiązaniu RAID), a nie dysku fizycznego. Dysk typu data volume może być zdefiniowany na pojedynczym dysku fizycznym lub też na grupie dysków zestawionych, np. w RAID 0 lub RAID 0+1. W układzie Parity RAID 3+1 (7+1) trzy (siedem) dyski logiczne przechowują dane, a jeden informacje o parzystości. Jedynym ograniczeniem jest to, aby wszystkie dyski data volume uczestniczące w grupie Parity RAID miały identyczną pojemność. Ponadto w ramach jednej macierzy może występować jeden typ Parity RAID: tylko 3+1 albo tylko 7+1.

Gdzie jest korzyść? Tradycyjny układ RAID 5 jest odporny na awarię pojedynczego dysku fizycznego - gdy awarii ulegną dwa dyski, wszystkie dane znikną. W przypadku Parity RAID jest inaczej: ponieważ każdy dysk logiczny (data disk wg EMC) może składać się z wielu dysków logicznych zdefiniowanych na wielu dyskach fizycznych, prawdopodobieństwo utraty danych jest mniejsze.

EMC proponuje także rozwiązanie oparte na HVE (Hyper Volume Extension), polegające na tworzeniu układów Parity RAID przy użyciu dysków logicznych (data disk) składających się z przestrzeni typu stripe (dysków logicznych w rozumieniu EMC) wydzielonych w ramach dysków fizycznych. Choć teoretycznie na każdym dysku fizycznym można utworzyć do 128 dysków logicznych, w praktyce liczba ta jest ograniczona do kilku: zbyt wiele aplikacji/procesów piszących równolegle do tego samego dysku fizycznego oznacza spadek wydajności.

Z punktu widzenia użytkowników innych macierzy Parity RAID nie jest czymś wyjątkowym. Aby osiągnąć podobną funkcjonalność w "zwykłym" środowisku, wystarczy stworzyć macierz RAID 1+0, a następnie na jednym z mirrorów RAID 1 stworzyć RAID 5 czy nawet RAID 3. Dla firm, używających macierzy Symmetrix, Parity RAID to prawdziwy hit, umożliwiający wykorzystanie nie 50% jak dotychczas, ale 75% (3+1), a nawet 87% (7+1) tzw. surowej powierzchni.

Symmetrix w ręce ludu

Nowy Symmetrix imponuje nie tylko wydajnością, ale i skalowalnością. Najniższy model - Symmetrix DMX 800 - umożliwia zainstalowanie do 120 dysków o pojemności 73 lub 146 GB, a także pozwala na ich dowolne mieszanie, co daje maksymalną surową pojemność ok. 17,5 TB (13, 1 TB w układzie Parity RAID 3+1, 15,3 TB - Parity RAID 7+1). Dyski są podłączane po maksymalnie 15 sztuk do 16 pętli FC 2 Gb/s sterowanych przez dwa moduły Disk Director. Model ten wyposażono w 8-32 GB pamięci cache oraz maksymalnie 16 zewnętrznych interfejsów Fibre Channel 2 Gb/s.

Jedną z ważnych cech macierzy DMX800 jest użycie dokładnie takich samych szaf i półek dyskowych, które są stosowane w macierzach Clariion CX, co umożliwia klientom łatwe skalowanie zakupionych macierzy średniej klasy. Do migracji skłania nie tylko architektura, ale i koszt. Cena modelu DMX800 zaczyna się od ok. 400 tys. USD. EMC zmieniła też politykę sprzedaży certyfikowanych dysków: dodatkowe dyski dla wszystkich macierzy Symmetrix DMX będą kosztować tyle samo co dyski do systemów Clariion - będą więc o rząd wielkości tańsze (1000-1500 USD zamiast 11-18 tys. USD).

Model DMX1000 oferuje maksymalnie 144 dyski (21 TB surowej pojemności, 15,8 z Parity RAID TB 3+1, 18,4 TB z Parity RAID 7+1), do 64 GB pamięci buforowej oraz 48 portów zewnętrznych Fibre Channel lub ESCON. W trzecim kwartale ma się pojawić wsparcie dla interfejsów FICON, które będą mogły stanowić połowę maksymalnej liczby portów. Model DMX2000 składa się z dwóch modułów DMX1000 - wszystkie te dane zostaną więc podwojone.

Najbardziej wymagającym klientom EMC proponuje dwa modele z oznaczeniem "P" (performance - wydajność). Macierz DMX1000-P pozwala zainstalować nie 4, lecz nawet 8 modułów Disk Director oraz nie 16, a 32 pętle dyskowe (16 zdwojonych). W modelach "P" do pojedynczej pętli można podłączyć do 9 dysków, a więc o połowę mniej niż w "zwykłym" modelu DMX1000. W modelu DMX2000-P wszystkie dane zostają podwojone.

EMC zapowiada, że nowa architektura DMX będzie nadal rozwijana. Według przedstawicieli firmy zdwojenie liczby ścieżek między kontrolerem a pamięcią cache (z obecnych 8 do 16) i zwiększenie pamięci do 512 GB nie będzie trudne.


TOP 200