Analityka lat bliskich

Rosnąca wydajność komputerów, sieci i samych rozwiązań BI pozwoli na znacznie efektywniejsze niż dzisiaj analizowanie danych w czasie rzeczywistym i wykrywanie określonych wzorców czy anomalii "w locie". Pozwoli to np. na wzmocnienie kontroli nad rynkami finansowymi czy generalnie obiegiem pieniądza.

Ważnym kierunkiem rozwoju systemów BI będzie ich wykorzystanie do prognozowania - a więc odniesienie posiadanych baz danych statystycznych i dotychczasowych reguł do prawdopodobnych scenariuszy w przyszłości. Może to być zarówno prognozowanie zapotrzebowania na paliwo na poszczególnych stacjach w sieci sprzedaży paliw, jak i wspomaganie procesu rekrutacji w firmie poprzez określanie prawdopodobieństwa, że dany kandydat o określonej charakterystyce przepracuje w firmie dłużej niż 5 lat.

W obszarze wizualizacji na pewno dokona się postęp w zakresie obrazowania olbrzymich liczebnie zbiorów danych, w tym także danych heterogenicznych, ujętych jednolitym interfejsem (w tych przypadkach odpowiednio podany obraz rzeczywiście znaczy więcej niż tysiąc liczb). Powszechnie stosowane będą mapy, obrazy trójwymiarowe, drzewa hiperboliczne czy inne tego rodzaju wynalazki - dopiero teraz bowiem może nadejść czas praktycznego wykorzystania przy wizualizacji w systemach BI osiągnięć w rozszerzaniu naszej wiedzy o psychologicznych aspektach przyswajania i analizowania informacji przez ludzki umysł.

Taka trójwymiarowa informacja wizualna szczególną rolę odgrywa w przypadku analizy danych napływających w czasie rzeczywistym (np. na rynkach finansowych), gdzie decyzje powinny być podejmowane bez żadnej zwłoki (tutaj do wykorzystania pozostają wciąż niezbadane potencjalnie ogromne możliwości myślenia podświadomego przy analizie obrazów). Oczywiście wizualizacja graficzna wymaga odpowiedniej wcześniejszej selekcji i przetworzenia danych bazowych, ale to również zostanie w dużym stopniu zautomatyzowane w przyszłych systemach Business Intelligence.

Produkt czy platforma

Choć zapowiadano to już od dawna, to tak naprawdę dopiero teraz nastąpi wyraźna konsolidacja rynku dostawców Business Intelligence. Dzięki temu zmaleje liczebność dostępnych narzędzi na rzecz profesjonalizacji tych, które są dostarczane przez wiodących dostawców. Ocenia się, że w ciągu kilku lat dwie trzecie z ogólnej liczby dostawców aplikacji i narzędzi BI zostanie albo przejęte, albo w inny sposób zniknie z rynku.

Ciekawym wątkiem dotyczącym przyszłości rynku systemów BI jest rozwój narzędzi deweloperskich potrzebnych do tworzenia aplikacji BI. Do tej pory dominowały raczej własne narzędzia dostawców BI, związane z konkretną platformą, zaś sprzedawane przez czołowych dostawców systemy BI należało raczej traktować jako aplikacje niż środowiska rozwoju aplikacji. W gruncie rzeczy przez ostatnich kilkanaście lat produkty BI oparte były raczej na paradygmacie deklaratywnym niż proceduralnym.

Być może właśnie ograniczenia możliwości narzędzi zawartych w narzędziach deweloperskich dostawców produktów BI sprawiały, że wdrożone systemy BI z reguły mają ograniczone rozmiary i w przypadku dużych firm mówimy tutaj raczej o wdrożeniach w skali działów niźli całej korporacji. Pytanie, czy punkt ciężkości rozwiązań BI przesunie się w stronę otwartych środowisk programistycznych, pozostaje otwarte.

Informacja graficzna

Irlandzka firma Codec Systems wprowadziła ostatnio na rynek system Inflection Point, będący dobrym przykładem tego, w jaki sposób w systemach BI wykorzystuje się nowe rozwiązania obrazowania trójwymiarowego. Pozwala on na wizualizację wiedzy na temat bieżącej działalności przedsiębiorstwa. System projektowano z myślą o zmianie wizerunku aplikacji BI i stworzeniu rozwiązania, które z chęcią będą wykorzystywać nowe grupy użytkowników, właśnie dzięki zastosowaniu trójwymiarowych wizualizacji.

Grafika 3D została wykorzystana m.in. do nowatorskiego modelu prezentacji wyników zapytań do baz danych. Po skierowaniu określonego zapytania, system przedstawia swoistą mapę budynków - tzw. 3D City. Ich wymiary odzwierciedlają faktyczny poziom miar przyjętych w zapytaniu do bazy danych. "Trójwymiarowe miasto" może przedstawiać dowolny wynik raportu, np. marże, koszty sprzedaży i przychód dla wszystkich produktów. Wirtualny lot nad miastem przypomina grę komputerową, jednakże daje też wiedzę na temat badanych wielkości.

Całe rozwiązanie powstało przy wyłącznym udziale konsultantów i programistów z polskiego oddziału firmy Codec. W Polsce system jest już wdrażany w jednej z większych spółek giełdowych.

BI i medycyna

Nadchodzi czas, gdy rozwiązania Business Intelligence będą odgrywały istotną rolę w medycynie. Ocenia się np., że w ciągu najbliższych 5-10 lat możliwe będzie określanie podatności pacjentów na dane choroby poprzez analizę parametrów płynących z ich badania i samego kodu DNA w odniesieniu do bazy statystycznej i rozwiązań data mining. Będzie można również w ten sposób tworzyć "zindywidualizowane lekarstwa" na bazie kodu genetycznego konkretnych osób. Będzie również możliwe korelowanie na dużą skalę zbieranych danych medycznych z informacjami z systemów geograficznych, tak aby precyzyjnie określać schematy i drogi rozprzestrzeniania się chorób (notabene powiązanie danych systemów GIS z systemami BI będzie jednym z najważniejszych kierunków obecnego rozwoju Business Intelligence).


TOP 200