Akceleratory webowe

Przykłady rozwiązań buforowania zawartości dynamicznej

Akceleratory webowe

Produkty skracające czas reakcji ośrodka webowego

Buforowanie zawartości może w znakomity sposób przyspieszyć ośrodki składające się ze stron statycznych, które są generowane tylko raz. Jednak dodanie personalizacji lub elementów zmiennych do stron ośrodka powoduje, że korzyści z klasycznego buforowania mogą zostać utracone, bo większość stron będzie wymagać przekazania zlecenia do serwera z powodu braku elementów stron w buforze.

Nowa klasa produktów z buforowaniem zawartości dynamicznej próbuje rozwiązać ten problem. Omówimy trzy takie produkty: SpiderCache 1.5 firmy SpiderCache, PreLoader 3.0 firmy Chutney Technologies i Xcache 1.4.5 firmy XCache Technologies.

SpiderCache 1.5

SpiderCache oferuje sporo mechanizmów kontroli buforowania za stosunkowo niewygórowaną cenę. Administrowanie pakietem jest w stylu interfejsu Microsoft Management Console. Buforowanie lub ignorowanie zawartości realizowane jest na podstawie rozszerzenia plików. Program w tym wydaniu nie zawiera mechanizmu monitorowania wydajności - wymaga on stosowania zewnętrznych udogodnień monitorowania, takich jak Performance Monitor NT. Poprawę wydajności ośrodka można uzyskać bez konieczności wprowadzania zmian programowych na serwerze webowym. Program nie obsługuje redukcji spacji składniowo neutralnych ani też GZIP dla plików tekstowych. W to miejsce oferowana jest optymalizacja obrazów. Jednak coraz więcej projektantów stron webowych optymalizuje obrazy już na etapie projektowania, więc wartość tego mechanizmu jest ograniczona. Pakiet jest bardzo dobry do częściowego buforowania stron. Sterowanie buforowaniem wewnątrz strony można umieszczać na stronie, w komentarzach HTML. Ponadto proces buforowania może być sterowany przez łańcuchy URL, wartości cookie lub zawartość nagłówków HTTP. Obejmuje to łańcuchy agentów pozwalających na wykonywanie buforowania specyficznego dla przeglądarki. Produkt pozwala także kontrolować dezaktualizację bufora w oparciu o ciąg URL - strony mogą tracić ważność w różnym czasie i pod różnymi warunkami programowymi.

SpiderCache jest przyjazny dla programistów - integruje się ze skryptami używającymi metody zagnieżdżania sterowania w komentarzach HTML oraz bazami danych przez zestaw wyzwalaczy bazodanowych, przybierających formę procedur składowanych z danymi SQL Server czy Oracle. Procedury te pozwalają na tworzenie i odświeżanie buforowanych pozycji bezpośrednio z bazy danych. Biorąc pod uwagę miejsce, w którym zawartość dynamiczna jest w pierwszej kolejności zmieniana, użycie bazy danych do współdziałania z buforem (zamiast stosowania skryptów po stronie serwera webowego) jest dużo bardziej odpowiednie. Produkt zawiera także SpiderCache Data Objects, zapewniający interfejs programowy COM/ActiveX. Pozwala on na wbudowanie sterowania buforowaniem do pisanych na własne potrzeby programów. Jest to cecha bardzo użyteczna dla projektantów tworzących kastomizowane systemy zarządzania zawartością.

SpiderCache wymaga 128 MB RAM i 1 GB pamięci dyskowej. Pracuje pod kontrolą Windows NT/2000, a także HP-UX, Linux i Solaris.

XCache

Xcache 1.4.5 jest produktem łatwym w instalacji i użytkowaniu (w systemie Windows NT program wymaga zainstalowania SP 6a, a w Win 2000 - SP1). Konfigurowanie pakietu jest bardzo proste. Można specyfikować zarówno rozmiar bufora, jak i to, które strony mają być buforowane - wszystko przez plug-in do Microsoft Management Console. Domyślnie XCache skupia się wyłącznie na stronach dynamicznych, przemieszczanych w plikach. asp,. cfm czy. dll, ale można też ustawić buforowanie statycznych obiektów ośrodka, chociaż w tym przypadku optymalne jest zastosowanie sieci dostarczania zawartości lub buforów zewnętrznych.

Aby osiągnąć lepsze rezultaty buforowania stron dynamicznych, można zastosować buforowanie częściowe, wskazując, które porcje strony mają być tworzone w czasie buforowania, a które w czasie nadejścia zlecenia. Takie indykatory są zależne od języka i obsługują jedynie strony oparte na ASP i ColdFusion.

Innym atrakcyjnym mechanizmem XCache jest monitorowanie wydajności dające pojęcie o uzyskiwanych osiągach, skalowalności i pasmie. Pakiet obsługuje także prostą kompresję stron, redukującą na nich spacje składniowo i treściowo neutralne, jak również powodującą wyrzucanie komentarzy.

Potencjalną wadą XCache może być to, że generuje on strony z jednym tylko agentem użytkownika (domyślnie Internet Explorer). Jeżeli generowane są strony dynamiczne, uwzględniające specyfikę różnych przeglądarek, to wiele z korzyści buforowania znika - może się nawet zdarzyć, że użytkownikowi zostanie podesłana nieprawidłowa strona. Problem ten można rozwiązać przez podział bufora na segmenty związane z typem przeglądarki (mechanizm ten oraz wiele innych nowości zawiera wersja 2.0 produktu, która pojawiła się niedawno).


TOP 200