Administrator na wysięgniku

Pod koniec roku HP zamierza wprowadzić na rynek Transaction Analyzer 2.0. Różnica w porównaniu z wersją 1.1 wydaną w ub.r. obejmuje wsparcie dla najnowszych wersji serwerów aplikacji SunONE, Bea WebLogic, IBM WebSphere i Microsoft MTS/COM+ oraz lepszą niż poprzednia wersja integrację z pakietem OVIS. Wersja 2.0 jest też po raz pierwszy dostępna na platformę IBM AIX.

IBM Tivoli

IBM zamierza wprowadzić do oferty oprogramowanie automatyzujące przydzielanie zasobów (tzw. provisioning) przejęte niedawno wraz z kanadyjską firmą ThinkDynamics. Na pierwszy ogień pójdą duże serwery: zSeries oraz iSeries (wsparcie dla nich pojawi się najprawdopodobniej jeszcze pod koniec 2003 r.). Przedstawiciele IBM zapowiadają, że w dalszej kolejności automatyczne przydzielanie zasobów obejmie wszystkie serwery oraz "grube" filary oferty w dziedzinie oprogramowania: WebSphere, MQ, DB2 i Lotus/Domino.

Pod koniec roku IBM zamierza opublikować nową wersję oprogramowania Tivoli License Manager, który będzie w pełni zintegrowany z Tivoli Configuration Manager poprzez wspólne repozytorium (dotychczas oddzielne repozytoria obu pakietów trzeba było synchronizować). Configuration Manager w wersji 4.2.1 ma obsługiwać więcej platform i otrzyma nowy interfejs użytkownika.

Tivoli Workload Scheduler - narzędzie do harmonogramowania przetwarzania wywodzące się z serwerów mainframe - było do niedawna sprzedawane w Polsce wyłącznie do systemów zSeries. O pewnego czasu oprogramowanie to można już jednak uruchamiać także na innych platformach systemowych - Windows dla x86 oraz IBM AIX. Do końca roku pakiet będzie dostępny także na platformę iSeries. W ramach pakietu QuickStart klient otrzymuje od IBM nie tylko oprogramowanie, ale także pakiet usług, w tym także np. translację istniejących skryptów.

Dotychczasowy interfejs konsoli administracyjnej Tivoli Enterprise Console doczekał się "bardziej przyjaznego" następcy. Dużo ważniejszą zmianą jest jednak wprowadzenie funkcji Autodiscovery umożliwiającej automatyczne tworzenie reguł korelacyjnych na podstawie obserwacji różnych systemów i urządzeń, np. "Jak awaria portu X wpływa na dostępność aplikacji Y". Funkcja Autodiscovery obejmuje także Tivoli Business System Manager, który służy do monitorowania infrastruktury technicznej pod kątem wpływu jej stanu na przebieg procesów biznesowych. Na razie konsola może zbierać i przetwarzać dane z systemów IBM, firma zamierza jednak wprowadzać obsługę oprogramowania i sprzętu innych firm.

Nowa, oznaczona numerem 5.2, wersja pakietu Tivoli Monitoring for Transaction Performance dokonuje podziału transakcji na etapy i mierzy ich czas nie tylko dla IBM WebSphere, ale także Bea WebLogic. Dodano możliwość wizualizacji przebiegu transakcji oraz symulowania różnych wariantów architektury systemów i obciążenia. Technologia będąca podstawą tego rozwiązania wywodzi się z rozwiązań przejętej przez IBM firmy Rational Software.

Pakiet Tivoli Access Manager for Operating Systems służy do konsolidacji logów systemowych z wielu serwerów w celu ich analizy pod kątem bezpieczeństwa. Może być też wykorzystywany jako narzędzie do sprawdzania, czy administratorzy nie przekraczają swoich uprawnień. W najnowszej wersji 5.1 pakiet zintegrowano z oprogramowaniem Tivoli Identity Manager służącym do zarządzania prawami dostępu do zasobów, rolami itd. Oba pakiety mogą wykorzystywać tę samą strukturę LDAP. W nowej wersji wprowadzono moduł obiegu pracy pozwalający odzwierciedlić w systemie procedury nadawania uprawnień do dostępu do określonych zasobów.

W listopadzie br. IBM wprowadzi do oferty Tivoli Risk Manager 4.2. - narzędzie do gromadzenia, standaryzowania i korelowania informacji dotyczących bezpieczeństwa z plików log systemów zaporowych, wykrywających włamania, antywirusowych itd. Nowa wersja pakietu może proponować administratorowi sugestie odnośnie do zmian w istniejącej architekturze i konfiguracji systemów bezpieczeństwa.

W dziedzinie zarządzania pamięciami masowymi IBM proponuje też kilka uaktualnień. Od października br. Tivoli Storage Manager może wy-konywać kopie zapasowe serwerów Exchange pracujących na 32- i 64-bitowej platformach Windows Server 2003. W grudniu nastąpi integracja pakietu Tivoli Storage Resource Manager z Tivoli Enterprise Console - za pomocą konsoli będzie można przeglądać wszystkie zdarzenia związane z TSRM. W tym samym czasie Tivoli Storage Manager zyska możliwość sterowania najnowszymi wersjami aplikacji do wykonywania kopii zapasowych firmy Veritas Software: NetBackup i Backup-Exec. W ramach TSM pojawi się nowy moduł - Incremental Flash Copy for Hardware. Dotychczas tworzenie kopii natychmiastowych w trybie przyrostowym nie było możliwe.

Drugą część przeglądu narzędzi do zarządzania infrastrukturą opublikujemy w następnym numerze.


TOP 200