8 Gb/s dla naukowców

Zakończone niedawno testy rozproszonej sieci obliczeniowej dedykowanej projektowi Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC - Large Hadron Collider) przyniosły obiecujące wyniki. Osiągnięte w szczycie przepustowości dochodziły do 8 Gb/s, co ucieszyło wielu naukowców, którzy w ciągu roku będą musieli analizować 14 petabajtów danych, generowanych przez akcelerator.

Large Hadron Collider jest budowany w CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych) pod Genewą. Jego oficjalne otwarcie przewidziano na 2007 rok. W największej tego typu inwestycji na świecie zderzane będą wiązki protonowe, a efekty kolizji cząstek obrazować będą zaawansowane detektory. Naukowcy chcą w ten sposób poznać m.in. początki wszechświata (w chwilę po Wielkim Wybuchu).

Aby umożliwić ekspertom, rozlokowanym w wielu zakątkach globu dostęp do danych generowanych przez akcelerator LHC, zbudowano rozproszoną sieć opartą na technologii siatkowej (LHC Computer Grid). Ostatnie, tygodniowe testy sieci, pokazały, iż dane mogą docierać do naukowców z prędkościami dochodzącymi do 8 Gb/s. Przepustowość jest bardzo istotnym parametrem całego przedsięwzięcia, ponieważ budowany akcelerator cząstek, będzie generował co roku 14 petabajtów danych do obróbki.

Zobacz również:

  • Dlaczego warto korzystać z VPN w 2024 roku?

Testy polegały na przesłaniu pakietów między ośrodkiem CERN, a 12 innymi, odległymi centrami obliczeniowymi. Uzyskane rezultaty, wskutek ciągłej modernizacji sieci, okazały się lepsze od tych, osiągniętych na początku 2005 roku. Po raz pierwszy w próbach wzięły udział także ośrodki azjatyckie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200