Patenty: kolejne spotkanie u ministra

Przeciwnicy tzw. dyrektywy patentowej ponownie spotkają się z przedstawicielami Ministerstwa Nauki i Informatyzacji. Spotkanie być może wyłoni wspólne polskie stanowisko. Głosowanie zostało zaplanowane na 25-26 listopada podczas obrad Rady ds. Konkurencyjności.

Wczoraj w Sejmie, minister Michał Kleiber powiedział m.in., że piątkowe spotkanie wszystkich zainteresowanych środowisk ma na celu przedyskutowanie konsekwencji implementacji dyrektywy dla polskich instytucji, firm i twórców oprogramowania.

Rząd równolegle rozważa formalne możliwości, jeśli chodzi o przywrócenie do dyskusji dyrektywy dotyczącej patentów na oprogramowanie - mówił minister. Podjęcie działań nastąpi po wypracowaniu jednoznacznego stanowiska - podkreślił.

- Na spotkanie wybraliśmy reprezentatywne przykłady, których patentowalność jest mocno kontrowersyjna. Zaproszeni przez nas eksperci wypowiedzą, się czy w świetle majowego brzmienia dyrektywy może dojść do ich zastrzeżenia czy też nie - powiedział Jan Macek, członek zarządu Fundacji na Rzecz Wolnej Infrastruktury Informacyjnej FFII.

Za projektem dyrektywy o patentowaniu oprogramowania opowiada się międzynarodowe stowarzyszenie informatyczne EICTA. Organizacja uważa, że "patentowanie oprogramowania będzie sprzyjać rozwojowi naukowemu i ekonomicznemu zapewniając miejsca pracy w Europie. Poprawki PE, które utrudniają patentowanie oprogramowania stworzyłyby zagrożenie dla działań badawczo-rozwojowych w Europie i zniechęciły firmy do inwestowania ma kontynencie - uważa EICTA.

Polska Izba Informatyki I Telekomunikacji, wchodząca w skład EICTA zaleca ostrożność: "PIIT nie podziela jednoznacznego poglądu EICTA na problem ochrony patentowej wynalazków wdrażanych komputerowo (mimo że PIIT jest członkiem EICTA). W swej uchwale z 7 października 2004 roku potwierdzającej swoje stanowisko z 17 czerwca 2004 roku, PIIT przestrzega przed pochopnym przyjęciem tej dyrektywy m.in. dlatego, że nie są znane jej pełne konsekwencje prawne i ekonomiczne oraz postuluje, by Rząd RP najpierw dokładnie przeanalizował projekt dyrektywy z podaniem wszystkich możliwych interpretacji jej zapisów oraz relacji do obecnego prawa polskiego" - głosi komunikat PIIT.

Poprzednie spotkanie w resorcie miało miejsce w połowie września.

Wiecej o problematyce patentowania:

https://www.computerworld.pl/patenty

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200