64-bitowe perspektywy

Wydaje się, że IBM zamierza wspierać przede wszystkim 64-bitowe platformy, które wykorzystują jego własne procesory z serii Power. Dotyczy to zwłaszcza serwerów przeznaczonych do pracy pod kontrolą Linuxa. Pośrednio potwierdzeniem takich opinii mogą być ostatnie pokazy premierowe komputerów eServer z układami Power4, których wydajność firma porównuje z komputerami HP wyposażonymi w Itanium 2.

Co więcej, w 2004 r. IBM zamierza wprowadzić nową serię procesorów Power5 przeznaczoną dla unixowych serwerów klasy średniej i low-end. Power5 mają zastąpić Power4, ale podczas projektowania ich architektury szczególny nacisk położono na zmniejszenie poboru mocy. Dlatego też układy te będą mogły być stosowane również w systemach low-end, w tym w komputerach klasy blade.

Zdaniem analityków, choć rynek serwerów low-end należy obecnie do Intela i trudno przewidywać, by sytuacja ta mogła się zmienić, ale w przypadku serwerów klasy średniej i maszyn typu blade Power5 mogą dać IBM-owi szansę na odzyskanie części rynku zajętego obecnie przez komputery Suna i HP.

IBM zamierza jednak dalej oferować serwery wyposażone w Itanium, a także wprowadzić komputery z 64-bitowymi procesorami AMD Opteron, gdy te pojawią się na rynku. Najprawdopodobniej jednak w 2004 r. Power5 wyeliminują z oferty IBM systemy z Opteron, a być może ograniczą również ofertę serwerów z Itanium.

Na pomoc Intelowi

Jak wspomniano, na najsilniejsze wsparcie Intel może liczyć ze strony Hewlett-Packarda. Firmy wspólnie pracują nad rozwojem Linuxa dla Itanium i przejmują ciężar marketingowy promocji nowej platformy. Ostatnio umowę z Intelem o współpracy w rozwijaniu systemów serwerowych i mainframe wykorzystujących procesory intelowskie i Linux zawarła Fujitsu. Przed końcem 2004 r. mają się pojawić na rynku pierwsze wieloprocesorowe serwery Fujitsu z układami Xeon, a rok później również seria dużych maszyn mainframe wyposażonych w 128 procesorów Itanium. Firmy zapowiadają też wspólne opracowanie wersji Linux zoptymalizowanej do współpracy z komputerami Fujitsu. Ta ostatnia firma zapowiedziała utworzenie nowego oddziału tzw. Linux Division, który ma zatrudniać ponad 300 inżynierów.

Jest to zasadnicza zmiana w polityce Fujitsu, która dotychczas w unixowych serwerach i komputerach mainframe stosowała przede wszystkim system Solaris i procesory SPARC - własne wersje układów wykorzystujących architekturę i technologie opracowane przez Sun Microsystems.

W ofercie HP więcej niż Itanium

Hewlett-Packard nie tylko wykorzystuje procesory Itanium 2 we własnych serwerach (obecnie dostępne są dwa modele rx2600 i rx5670), ale też opracowuje własne chipsety i platformy rozszerzające możliwości systemów IA-64. Zanim Intel opracuje dwurdzeniowe Montecito, już w tym roku HP wprowadzi tzw. technologię mx2 (kodowa nazwa Hondo) umożliwiającą połączenie dwóch procesorów w jeden system. Układy będą instalowane na specjalnych kartach mx2 zawierających, oprócz procesorów, także dodatkową pamięć podręczną.

Nowy chipset HP sx1000 umożliwia natomiast budowę większych systemów niż standardowe układy intelowskie. Ma on być m.in. wykorzystany w 64-procesorowych serwerach Superdome z Itanium 2, które będą dostępne w połowie tego roku. Chipset sx1000 jest zgodny z architekturą PA-8800 RISC, a więc umożliwia upgrade serwerów wyposażonych w te procesory do Itanium 2 przez wymianę tylko odpowiednich kart procesorowych.

Własna droga Suna

Sun Microsystems niedawno przedstawił ogólne plany rozwoju UltraSPARC, co było odpowiedzią na często pojawiające się opinie, że platforma ta staje się przestarzała i coraz mniej atrakcyjna pod względem wydajności w porównaniu zarówno z Itanium Intela, jak i Power IBM- a.

Sun planuje wprowadzenie nowych zaawansowanych architektur mikroprocesorów o konstrukcjach integrujących wiele jednostek CPU w jednym układzie. Choć szczegóły nie są jeszcze znane, to koncepcja ta wydaje się zasadniczo różnić od architektury podobnych układów IBM i Intela.

Procesory UltraSPARC IV, które mają się pojawić na rynku jeszcze w tym roku, będą wyposażone w dwie jednostki CPU i funkcje pracy wielowątkowej. Połączenie tych funkcji ma umożliwić zasadnicze zwiększenie wydajności pracy, zwłaszcza w przypadku uruchamiania aplikacji o architekturze wielowątkowej. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, układy te umożliwią budowę miniaturowych systemów SMP (Symmetric MultiProcessing) nawet z jednym procesorem UltraSPARC IV. Kolejna seria dwurdzeniowych procesorów UltraSPARC V ma się pojawić w 2005 r.

Z kolei już w 2005 r. Sun zamierza wprowadzić pierwsze procesory serii H o zupełnie nowej konstrukcji umożliwiającej integrację nawet kilkudziesięciu jednostek CPU na jednej płytce krzemowej. Pierwszą ich wersją będą dwurdzeniowe układy Gemini, a następnie procesory Niagara z ośmioma jednostkami CPU. Mają to być procesory o niskim poborze mocy przeznaczone do serwerów klasy niższej.


TOP 200