Główny Architekt ponownie w Polsce

Do Warszawy przyleciał Bill Gates. Na program jednodniowej wizyty szefa Microsoftu składają się m.in. prelekcja w Szkole Głównej Handlowej oraz spotkanie z premierem i prezydentem RP. Najbardziej wymiernym efektem wizyty jest podpisanie umowy na mocy której polskie instytucje i agencje rządowe uzyskają dostęp do kodów źródłowych oprogramowania Microsoftu.

Główny Architekt ponownie w Polsce

Wizyta Billa Gatesa w SGH

Jest to już kolejna wizyta prezesa rady nadzorczej firmy Microsoft w Polsce. Bill Gates dzisiaj rano spotkał się ze studentami Szkoły Głównej Handlowej. Podczas krótkiego wykładu opowiadał przede wszystkim o roli Internetu i przyszłości rynku teleinformatycznego – rozwoju systemów operacyjnych, usług sieciowych czy telewizji wysokiej rozdzielczości. Jako że spotkanie odbywało się w SGH, nie zabrakło oczywiście akcentów poświęconych nauczaniu. „Należy uczynić z IT i edukacji komputerowej najwyższy priorytet” – mówił Gates. Jego zdaniem bardzo istotną rolę w tym zakresie pełnić będzie e-learning. Bill Gates rozmawiał także z władzami Szkoły Głównej Handlowej. Przypomnijmy, że od trzech lat uczelnia we współpracy z Microsoftem prowadzi podyplomowe studium Informatyczne Systemy Zarządzania.

Główny Architekt ponownie w Polsce

Developer Days - Jesień 2003

Kolejny punkt programu wizyty Billa Gatesa w Warszawie to Microsoft Developer Days. Szef koncernu dokonał uroczystego otwarcia jesiennej edycji konferencji odbywającej się w warszawskim Centrum Konferencyjnym Expo XXI. Podczas swojego wystąpienia Gates - w ramach nowo powołanego programu „Wspólnie kreujemy lepszą rzeczywistość” - wręczył nagrodę Krzysztofowi Markiewiczowi, opiekunowi portalu informacyjnego „Internet dla niepełnosprawnych” (http://www.idn.org.pl). Serwis zajmujący się m.in. propagowaniem idei telepracy, rozwijany jest pod patronatem Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo, wpieranej przez kilkanaście firm z branży IT, w tym Microsoft.

Zobacz również:

  • Biały Dom obejmie sankcjami kolejną chińską firmę produkującą chipy
  • Takim aplikacjom dodawanym do Google Play będzie towarzyszyć dodatkowe oznaczenie

Wizyta szefa Microsoftu w Polsce jest też oczywiście okazją do promowania firmy w kręgach administracji rządowej. Bill Gates spotkał się z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, rozmawiając o problematyce budowy społeczeństwa informacyjnego oraz wsparciu Microsoft dla inicjatywy „Internet w Szkołach”. Rozszerzeniem prezydenckiego projektu będzie nowy program „Diamenty Informatyki” mający na celu promowanie najzdolniejszych informatyków, na różnych szczeblach rozwoju edukacyjnego.

Bill Gates, podobnie jak niedawno wiceprezes IBM John Lutz, spotkał się także z premierem RP. W kancelarii premiera - w obecności Leszka Millera i Billa Gatesa, szef ABW Andrzej Barcikowski oraz Tomasz Bochenek, szef Microsoft Polska, podpisali umowę umożliwiającą polskiemu rządowi wgląd do kodów źródłowych oprogramowania Microsoft. Przypomnijmy, że na początku br. koncern powołał do życia inicjatywę - Government Security Program (GSP), w ramach której udostępnia kod źródłowy rządom wybranych państw. Dzięki GSP jednostki administracji centralnego szczebla mogą we własnym zakresie przeprowadzać audyt bezpieczeństwa technologii oferowanych przez Microsoft oraz implementować własne rozwiązania z zakresu ochrony poufności i dostępu do danych. Government Security Program umożliwi zainteresowanym stronom wgląd do kodu wybranego oprogramowania Microsoftu i przeprowadzenie modyfikacji. W ramach zawartej umowy agencje rządowe nie mogą natomiast kompilować i dystrybuować kodu we własnym zakresie. Podobne porozumienie z Microsoftem zawarł już m.in. rząd Wielkiej Brytanii. Z programu GSP może korzystać ok. 60 państw.

Porozumienie dotyczące udostępnianiu kodów źródłowych w wariancie SISLP (Systems Integrator Source Licensing Program) zawał dzisiaj z Microsoftem także Prokom Software.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200