Sun rozważa prywatny proces antymonopolowy przeciwko Microsoftowi

Firma wnikliwie analizuje werdykt wydany w poniedziałek w procesie antymonopolowym i rozważy podjęcie odpowiednich kroków prawnych. W uzasadnieniu werdyktu sędzia Jackson stwierdził m.in. że Microsoft celowo utrudniał przenoszenie aplikacji Java dla Windows na inne platformy.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!

Sun Microsystems rozważa jakie kroki prawne może podjąć przeciwko swojemu rywalowi Microsoftowi, po wydanym w poniedziałek werdykcie w głośnym procesie antymonopolowym orzekającym, że producent Windows złamał amerykańskie prawo.

Sędzia Thomas Penfield Jackson orzekł, że Microsoft złamał wiele amerykańskich federalnych i stanowych praw antymonopolowych, wykorzystując pozycję monopolisty na rynku systemów operacyjnych dla komputerów PC do destabilizacji rynku przeglądarek internetowych. Wspomniał też, że producent w zły sposób postępował z technologią Java opracowaną przez Suna.

"Jako część swojej zakrojonej na dużą skalę strategii wyznaczającej bariery dla aplikacji, Microsoft zastosował wiele taktyk mających na celu maksymalizację trudności w przenoszeniu aplikacji napisanych w Javie dla Windows na inne platformy i vice versa" - napisał sędzia w uzasadnieniu swojego wyroku.

Sun "jest zobowiązany do przyjrzenia się możliwości" wszczęcia procesu antymonopolowego z powództwa cywilnego przeciwko Microsoftowi, która powstała po ogłoszeniu werdyktu - poinformowała rzeczniczka Suna. Podkreśliła jednak, że firma musi dokładnie rozważyć zasadność takiego działania. Możemy zdecydować się na niepodejmowanie żadnych kroków. Na razie nie wiemy, jaki rodzaj działań podejmiemy i czy w ogóle to zrobimy. Musimy przeanalizować werdykt sędziego bardzo uważnie i bardzo wnikliwie" - dodała.

Sun obecnie walczy z Microsoftem na wokandzie, oskarżając go o pogwałcenie umowy licencyjnej dotyczącej technologii Java. Gdy w poniedziałek ogłoszono werdykt, firma szybko wypowiedziała się z przychylnością o orzeczeniu sędziego, wyrażając ponadto swoją wolę podziału Microsoftu na trzy niezależne firmy. Jej zdaniem pozwoliłoby to na zwiększenie konkurencyjności w branży.

Dodatkowo spór pomiędzy firmami zaostrza silne strategiczne porozumienie jakie Sun zawarł z Netscape Communications, należącym do America Online. To właśnie z popularnością przeglądarki internetowej Netscape walczył Microsoft, stosując monopolistyczne praktyki, i ostatecznie udało mu się zdominować ten rynek.

***

Microsoft nie może tworzyć aplikacji wykorzystujących Javę

Proces Microsoftu: sędzia wydał werdykt - producent Windows złamał prawo

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.