Grupa Asseco na fali wznoszącej

Grupa Asseco na fali wznoszącej

Mimo zauważalnych – i spodziewanych – spadków przychodów ze sprzedaży w istotnym dla Asseco polskim sektorze publicznym, Grupa wypracowała w 2016 roku imponujące przychody: ponad 7,9 mld zł. Grupa Asseco konsekwentnie zwiększa udział rynków zagranicznych w swojej strukturze przychodów.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Innowacyjna i skuteczna analityka biznesowa w czasie rzeczywistym

Innowacyjna i skuteczna analityka biznesowa w czasie rzeczywistym

Efektywna analiza dużych zbiorów danych i wyciąganie z nich skutecznych wniosków biznesowych jest w czasach dynamicznie postępującej cyfryzacji jednocześnie ogromnym wyzwaniem i szansą dla firm z wielu różnych branż. Kluczem do sukcesu są jednak odpowiednie narzędzia – wydajna i...

Cyfrowa transformacja w sektorze bankowym – zagrożenia i szanse

Cyfrowa transformacja w sektorze bankowym – zagrożenia i szanse

Otoczenie rynkowe gwałtownie się zmienia pod wpływem cyfrowej transformacji. Paradoksalnie, polskie banki – choć nastawione na innowacyjność i technologicznie zaawansowane – mogą spocząć na laurach i przegapić moment, w którym ich przewaga zacznie zanikać. Przykłady Netflixa, który...

Cyfryzacja w firmach sektora produkcji i dystrybucji – szanse i wyzwania

Cyfryzacja w firmach sektora produkcji i dystrybucji – szanse i wyzwania

Cyfryzacja procesu produkcji i dystrybucji dóbr to jeden z bardziej efektywnych sposobów na poprawę konkurencyjności, zwiększenie elastyczności biznesowej oraz optymalizację kosztów bez ponoszenia nadmiarowego ryzyka. Tego typu przemianom towarzyszy jednak często wiele wyzwań, które...

Przychody ze sprzedaży Grupy Asseco osiągnęły w 2016 roku 7,932 mld zł – to wzrost o 9 pkt proc. w stosunku do wyniku za rok 2015 (7,2 mld zł). Zysk operacyjny wyniósł 769 mln zł – 3 pkt. proc. więcej niż rok wcześniej.

Stagnacja w odniesieniu do zamówień na informatykę w sektorze publicznym w Polsce kosztowała Asseco Poland ponad 203 mln zł (spadek z 797,2 mln zł w 2015 roku do 593,5 mln zł w 2016 roku, tj. -26 pkt proc.). Grupa istotnie zwiększyła jednak przychody z sektora publicznego na wymagającym rynku izraelskim – z poziomu 541 mln zł w 2015 roku do 753,2 mln zł w 2016 roku, tj. o 39 pkt. proc. Takie wyniki skompensowały zmniejszenie strumienia przychodów z rynku polskiego, sprawiając, że wynik z sektora publicznego dla całej Grupy wyszedł z niewielkim plusem (3,7 mln zł więcej, niż w 2015 roku).

Zobacz również:

  • Banki pod presją technologii

Grupa Asseco zanotowała także wzrosty w przychodach z segmentu przedsiębiorstw (z 2829,4 mln zł w 2015 roku do 3127,6 mln zł w 2016 roku, tj. wzrost o 11 pkt. proc.) oraz z sektora bankowości i finansów (z 2688,5 mln zł w 2015 do 3062,4 mln zł w 2016 roku – wzrost o 14 pkt. proc.).

W Grupie Asseco konsekwentnie wzrasta rola przychodów ze sprzedaży z rynków zagranicznych – w 2016 roku wskaźnik ten wyniósł już 79%, tj. 6,3 mld zł. Dla porównania, w 2015 roku wynosił 76% i przekładał się na blisko 5,5 mld zł w ramach 7,2 mld zł przychodów, które wypracowała wówczas Grupa.

Reorganizacja grupy Asseco

Rok 2016 był dla Asseco istotny z punktu widzenia przekształceń w strukturze grupy w Polsce, koniecznych po licznych, zrealizowanych w ostatnich latach przejęciach. Aktualnie w ramach polskiego Asseco funkcjonują cztery spółki:

Asseco Poland – najbardziej rozpoznawalna spółka w grupie, skoncentrowana na znaczących projektach i rozwiązaniach adresowanych do dużych podmiotów wywodzących się z różnych sektorów gospodarki. Wedle słów Adama Górala, prezesa grupy Asseco, to spółka dedykowana do "dużych rzeczy, dużych klientów i dużych rozwiązań". Asseco Poland koncentruje się na dostarczaniu własnego oprogramowania i usług.

Asseco Business Solutions – to dostawca specjalizujący się w rozwiązaniach dla firm sektora MŚP. Dostarcza przede wszystkim własne rozwiązania klasy ERP oraz SFA.

Asseco Data Systems – integrator powstały z połączenia sześciu innych spółek: Unizeto Technologies, Combidata Poland, Centrum Komputerowego Zeto Łódź, Przedsiębiorstwa Informatyki Zeto Bydgoszcz, Zakładu Usług Informatycznych Otago oraz firmy ADH-Soft. Asseco Data Systems koncentruje się na projektach "dla administracji lokalnej i mniejszych podmiotów, nie obsługiwanych przez Asseco Poland" – mówi Adam Góral. Dostarcza rozwiązania infrastrukturalne (w ramach przeniesionego z Asseco Poland pionu infrastruktury) oraz usługi zaufania (rozwijane wcześniej przez Unizeto).

DahliaMatic – to dawna część grupy kapitałowej Infovide-Matrix, przejętej przez grupę Asseco pod koniec 2015 roku. DahliaMatic to w ramach nowej struktury organizacyjnej Asseco dedykowana spółka do obsługi rozwiązań firm trzecich. DahliaMatic świadczy usługi konsultingowe oraz wdrożeniowe. Docelowo zmierzać będzie ku dystrybucji oraz świadczeniu wsparcia i wdrożeń dla rozwiązań oferowanych przez Asseco Business Solutions.

"W 2016 roku zrealizowaliśmy plan związany z reorganizacją Grupy w Polsce. Ponadto, kontynuowaliśmy rozwój Grupy poprzez akwizycje nowych podmiotów, a także zwiększaliśmy udziały w naszych spółkach zależnych. W minionych 12 miesiącach konsekwentnie rozwijaliśmy międzynarodowe centra kompetencji, m. in. w obszarze ERP, płatności oraz ubezpieczeń. Zamierzamy te działania kontynuować także w 2017 roku" – mówi prezes Asseco Adam Góral.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.