Malware Gooligan zainfekował już ponad milion kont Google

Checkpoint donosi, że w sieci grasuje nowy malware Android, który zaraził już ponad milion kont Google. W opinii informatyków jest to największe tego typu zagrożenie (chodzi o bezpieczeństwo kont Google) z jakim mieliśmy do tej pory do czynienia.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Wielokanałowe działanie sklepów detalicznych dzięki bezpiecznej sieci Wi-Fi

Wielokanałowe działanie sklepów detalicznych dzięki bezpiecznej sieci Wi-Fi

Sklepy detaliczne walczą o przetrwanie, podczas gdy sprzedawcy internetowi odnotowują dwucyfrowy wzrost rok do roku. Bystrzy sprzedawcy prowadzący sklepy tradycyjne wiedzą, że aby móc z nimi konkurować, muszą przyjąć wielokanałowy model działania i wykorzystać wszechobecność...

Nowoczesna ochrona danych — sześć zasad, którym należy poświęcić uwagę w pierwszej kolejności

Nowoczesna ochrona danych — sześć zasad, którym należy poświęcić uwagę w pierwszej kolejności

W dyskusjach na temat ochrony danych przybywa nowych idei, ponieważ wszystkie firmy starają się sprostać wymaganiom zmieniającej się rzeczywistości. Muszą zatem uwzględniać takie zagadnienia, jak olbrzymi wzrost ilości danych, migracje do chmury oraz przetwarzanie danych w dowolnym...

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Dowiedz się jak przedstawiciele polskich organizacji oceniają bezpieczeństwo danych - czy wyżej cenią chmurę publiczną, czy własne centrum danych. Na to oraz kilkanaście innych pytań znajdziesz odpowiedź w bezpłatnym reporcie opracowanym wspólnie przez redakcję Computerworld oraz IBM...

Malware nosi nazwę Gooligan i atakuje urządzenia pracujące pod kontrolą starszych wersji oprogramowania Android, od wersji 4.1 do wersji 5.1. Malware jest zagnieżdżony w wielu, wyglądających z pozoru na nieszkodliwe, aplikacjach. Eksperci do spraw bezpieczeństwa doliczyli się co najmniej 86 takich aplikacji.

Po uruchomieniu aplikacji malware nabywa uprawnień typu root i przejmuje na mobilnym urządzeniem całkowita kontrolę, wykorzystując do tego celu znaną od dawna podatność. Została ona co prawda zlikwidowana, ale wielu użytkownik nie aktualizuje oprogramowania zarządzającego smartfonami, dlatego Gooligan jest tak groźny.

Zobacz również:

Jak już wcześniej powiedziano, malware zainfekował już milion kont Google, z czego 19% przypada na urządzenia pracujące w obu Amerykach, 9% na urządzenia pracujące w Europie i 57% na urządzenia pracujące w Azji.

Rada jest prosta: aby uniknąć zagrożenia, użytkownicy urządzeń Android powinni jak najszybciej przechodzić na nowsze wersje oprogramowania (względnie instalować łaty unieszkodliwiające malware Goolegan).

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.