Malware Gooligan zainfekował już ponad milion kont Google

Checkpoint donosi, że w sieci grasuje nowy malware Android, który zaraził już ponad milion kont Google. W opinii informatyków jest to największe tego typu zagrożenie (chodzi o bezpieczeństwo kont Google) z jakim mieliśmy do tej pory do czynienia.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Zabezpieczanie infrastruktury sieci i aplikacji

Zabezpieczanie infrastruktury sieci i aplikacji

Z kilku powodów największym zagrożeniem w nowoczesnej infrastrukturze sieci i aplikacji stały się aplikacje. Jednym z nich jest niezwykle szybki ich przyrost spowodowany coraz łatwiejszym ich opracowywaniem. W typowym środowisku biznesowym jest coraz więcej aplikacji, które dodatkowo...

Integracja bezpiecznego środowiska testowego z infrastrukturą zabezpieczeń

Integracja bezpiecznego środowiska testowego z infrastrukturą zabezpieczeń

W przypadku sprzętu komputerowego angielski termin „sandbox” od dawna oznaczał bezpieczne, odizolowane środowisko, w którym uruchamiano złośliwy kod w celu jego analizy. Zabezpieczenia sieciowe korzystają obecnie z tego rozwiązania — mogą bowiem wówczas emulować i analizować...

Zapora ISFW - ochrona przed propagacją zagrożeń i uszkodzeniami w sieci wewnętrznej

Zapora ISFW - ochrona przed propagacją zagrożeń i uszkodzeniami w sieci wewnętrznej

Liczba, zaawansowanie i oddziaływanie cyberataków stale się zwiększa. Z tego względu firmy i instytucje od dawna inwestują w mechanizmy ochrony granic sieci na różnych poziomach, aby uniemożliwiać przedostanie się zagrożeń zewnętrznych do infrastruktury wewnętrznej. Konieczne okazuje...

Malware nosi nazwę Gooligan i atakuje urządzenia pracujące pod kontrolą starszych wersji oprogramowania Android, od wersji 4.1 do wersji 5.1. Malware jest zagnieżdżony w wielu, wyglądających z pozoru na nieszkodliwe, aplikacjach. Eksperci do spraw bezpieczeństwa doliczyli się co najmniej 86 takich aplikacji.

Po uruchomieniu aplikacji malware nabywa uprawnień typu root i przejmuje na mobilnym urządzeniem całkowita kontrolę, wykorzystując do tego celu znaną od dawna podatność. Została ona co prawda zlikwidowana, ale wielu użytkownik nie aktualizuje oprogramowania zarządzającego smartfonami, dlatego Gooligan jest tak groźny.

Zobacz również:

Jak już wcześniej powiedziano, malware zainfekował już milion kont Google, z czego 19% przypada na urządzenia pracujące w obu Amerykach, 9% na urządzenia pracujące w Europie i 57% na urządzenia pracujące w Azji.

Rada jest prosta: aby uniknąć zagrożenia, użytkownicy urządzeń Android powinni jak najszybciej przechodzić na nowsze wersje oprogramowania (względnie instalować łaty unieszkodliwiające malware Goolegan).

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.