Biznes nie potrafi prawidłowo wdrażać chmurowych rozwiązań

Oracle zlecił agencji Coleman Parkes przeprowadzenie ankiety wśród 600 decydentów biznesowych i informatycznych wyższego szczebla. Badanie objęło przedsiębiorstwa zatrudniające od 1000 do ponad 5000 pracowników z sektora produkcji, usług finansowych, handlu detalicznego i dystrybucji, opieki zdrowotnej, usług profesjonalnych, sektora publicznego i prawniczego. Z badania wynika, że powiększający się rozdźwięk pomiędzy biznesem a informatyką sprawia, iż firmy stosują nieprawidłowe podejście do wdrażania chmury.

Główny powód: ponad 60% wydatków na IT jest alokowane bezpośrednio w jednostkach biznesowych, z pominięciem działów informatycznych, przez co firmy nie mogą w pełni skorzystać ze wszystkich zalet usług chmurowych, które subskrybują.

Okazuje się, że dwie trzecie decydentów biznesowych w przedsiębiorstwach uważa, iż sposób finansowania informatyki w ich firmach jest przestarzały i hamuje innowacje, podczas gdy jeden na trzech decydentów informatycznych jest zdania, że modele finansowania informatyki w jego przedsiębiorstwie przeszkadzają we wprowadzaniu innowacji technologicznych.

Zobacz również:

  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku
  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO
  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24

Jedna trzecia (33%) respondentów podała, że nieprawidłowy model finansowania informatyki przeszkadza ich przedsiębiorstwu w rozwoju. Jedna trzecia (33%) uważa również, że kultura informatyczna ich firmy nie dorasta do ery przetwarzania w chmurze.

Co ważne, 72% respondentów stwierdziło, że nowy model finansowania chmury pozwoli działom informatycznym dostarczać przedsiębiorstwu więcej usług chmurowych, a 70% spodziewa się, że model ten pomoże firmie obniżyć koszty.

Badanie pokazało również, że rosnące wydatki na informatykę ponoszone poza działem informatycznym (znane również jako szara strefa IT) są szkodliwe dla przedsiębiorstwa. Ponad jedna trzecia (35%) respondentów z działów informatycznych uważa, że szara strefa przeszkadza działom IT w realizacji celów biznesowych. 46% respondentów stwierdziło wręcz, że ich dotychczasowe podejście do chmury zwiększyło koszty integracji, a ten sam odsetek podał, że doprowadziło to do powstania odseparowanych silosów danych.

Kolejny wniosek brzmi: w wielu przedsiębiorstwach nie ma jednej osoby, która miałaby wgląd we wszystkie inwestycje w technologię. Utrudnia to firmom opracowanie i realizację spójnej strategii chmurowej. Dyrektor ds. informatycznych nie może dłużej stać na uboczu - musi stać się liderem przejścia na model chmury korporacyjnej. Zważywszy, że integracja danych i zarządzanie nimi wciąż mają dla przedsiębiorstw kluczowe znaczenie, niepokoi fakt, że w 66% przedsiębiorstw dyrektorzy IT kontrolują mniej niż połowę budżetu informatycznego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200