Intel przygotowuje procesor Xeon Phi do obsługiwania aplikacji maszynowego uczenia się

Firma zamierza wprowadzić do procesora szereg usprawnień i nowych funkcjonalności, dzięki którym będzie mógł on obsługiwać aplikacje „machine learnig” (maszynowe uczenie się), a więc takie które potrafią się same automatycznie uczyć i nabywają z czasem nowe umiejętności. Komputery wyposażone w takie procesory są np. w stanie analizować fotografie i rozpoznawać na nich obiektu oraz generalnie obsługiwać aplikacje wykorzystujące technologie AI (sztuczna inteligencja).

Intel nie ujawnia, kiedy zmodyfikowany procesor Xeon Phi pojawi się w jego ofercie, ale analitycy sądzą, że nastąpi do przy okazji prezentowania następnej wersji tego układu, co ma nastąpić w 2018 roku. Niewykluczone jednak, że mając na uwadze rosnące znacznie takich technologii jak sztuczna inteligencja czy maszynowe uczenie się, Intel przyspieszy prace i zdąży wprowadzić nową wersje procesor już w 2017 roku.

Warto przypomnieć, że Intel zaprezentował niedawno kolejną wersję procesora Xeon Phi, nadając mu roboczą Knights Landing. Układ jest wyposażony w 72 rdzenie obliczeniowe i chociaż wspiera pewne mechanizmy maszynowego uczenia się, to będzie głównie stosowany w superkomputerach, gdzie może pełnić rolę zarówno podstawowego procesora, jak i koprocesora.

Zobacz również:

  • Powstała najnowocześniejsza na świecie fabryka chipów

Intel nie ukrywa, że wprowadzając do procesora wymienione powyżej usprawnienia ma nadzieję, że nowy Xeon Phi stawi z powodzeniem czoła takim rozwiązaniom, jak Tensor Processing Unit (Google) czy układy GPU produkowane przez firmę Nvidia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200