Dyski SSD ciągle tanieją

Jak donosi DRAMeXchange, ceny dysków SSD spadły w ostatnim kwartale (w porównaniu z poprzednim) o 12%. Chodzi o cenę, jaką za takie urządzenia płacą producenci komputerów. Jednocześnie ceny pamięci NAND/flash typu MLC i TLC – które są instalowane w dyskach SSD – spadły w tym samym czasie odpowiednio o 10% do 12% i o 7% do 12%.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Dowiedz się jak przedstawiciele polskich organizacji oceniają bezpieczeństwo danych - czy wyżej cenią chmurę publiczną, czy własne centrum danych. Na to oraz kilkanaście innych pytań znajdziesz odpowiedź w bezpłatnym reporcie opracowanym wspólnie przez redakcję Computerworld oraz IBM...

Dyski SSD w zastosowaniach serwerowych

Dyski SSD w zastosowaniach serwerowych

Dyski półprzewodnikowe (SSD – Solid State Drives) rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie i już niebawem wypierać będą klasyczne dyski twarde w prawie każdym środowisku operacyjnym. Te coraz popularniejsze „cuda wydajności” obiecują znacznie wyższą przepustowość operacji...

Raport Contact Center Trend

Raport Contact Center Trend

Świat komunikacji zmienia się w niezwykle szybkim tempie. Dziś nasze kontakty ze znajomymi, przyjaciółmi i partnerami biznesowymi wyglądają zupełnie inaczej niż kilka lat temu. Powszechny dostęp do sieci, popularność smartfonów, komunikatorów i portali społecznościowych, przenikają...

Dyski SSD o pojemności 128 GB kosztuje obecnie od 38 do 49 USD (Amazon; cena detaliczna). Za taki sam dysk o pojemności 250 GB trzeba zapłacić od 52 do 81 USD. Dla porównania, w połowie zeszłego roku za dysk SSD o pojemności 128 GB trzeba było zapłacić średnio 91,55 USD oraz 165,34 USD za taki sam dysk oferujący dwa razy większą pojemność.

DRAMeXchange przewiduje, że pod koniec tego roku za dysk SSD o pojemności 128 GB będziemy średnio płacić tylko 3 USD więcej niż za dysk twardy o pojemności 500 GB. W przypadku dysków SSD o pojemności 256 GB i dysków twardych o pojemności 1 TB, różnica ta wyniesie średnio ok. 7 USD. Jeśli weźmiemy po uwagę cenę jednego gigabajta danych przechowywanego na dysku, to w tym ostatnim przypadku dyski SSD są cztery razy droższe od dysków twardych.

Zobacz również:

Źródło: DRAMeXchange

Źródło: DRAMeXchange

Analitycy przewidują, że przez najbliższe sześć lat rynek dysków SSD będzie rósł każdego roku o 9,5%, tak iż w 2022 r. obroty na nim zamkną się kwotą 25,3 mld USD (obecnie jest 13,29 USD).

Największy udział w tym rynku będą miały dyski SSD wyposażone w interfejs SATA. To oczywiste biorąc pod uwagę fakt, że użytkownicy komputerów obsługujących interfejs SATA mogą w nich w łatwy sposób zamieniać dyski twarde na dyski SSD. Na drugim miejscu znajdą się dyski SSD dedykowane dla centrów danych, wyposażone w interfejs SAS. Samsung wprowadził kilka dni temu do oferty największy na świecie dysk SSD wyposażony właśnie w taki inter4fejs (PM1633a), na którym można przechowywać ponad 15 TB danych. Pisaliśmy o tym tutaj.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.