Google dodaje do Gmail nowe mechanizmy bezpieczeństwa

Firma opracowała dwie nowe opcje wzmacniające bezpieczeństwo pocztowej usługi Gmail. Będą one ostrzegać użytkowników iż ich pocztowi interlokutorzy nie są być może godni zaufania i dlatego nie powinni im dostarcza za pośrednictwem poczty e-mail żadnych poufnych informacji. Ostrzeżenie będzie mieć postać otwartej czerwonej kłódki wyświetlanej w górnym prawym roku okna wiadomości.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Wielokanałowe działanie sklepów detalicznych dzięki bezpiecznej sieci Wi-Fi

Wielokanałowe działanie sklepów detalicznych dzięki bezpiecznej sieci Wi-Fi

Sklepy detaliczne walczą o przetrwanie, podczas gdy sprzedawcy internetowi odnotowują dwucyfrowy wzrost rok do roku. Bystrzy sprzedawcy prowadzący sklepy tradycyjne wiedzą, że aby móc z nimi konkurować, muszą przyjąć wielokanałowy model działania i wykorzystać wszechobecność...

Nowoczesna ochrona danych — sześć zasad, którym należy poświęcić uwagę w pierwszej kolejności

Nowoczesna ochrona danych — sześć zasad, którym należy poświęcić uwagę w pierwszej kolejności

W dyskusjach na temat ochrony danych przybywa nowych idei, ponieważ wszystkie firmy starają się sprostać wymaganiom zmieniającej się rzeczywistości. Muszą zatem uwzględniać takie zagadnienia, jak olbrzymi wzrost ilości danych, migracje do chmury oraz przetwarzanie danych w dowolnym...

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Dowiedz się jak przedstawiciele polskich organizacji oceniają bezpieczeństwo danych - czy wyżej cenią chmurę publiczną, czy własne centrum danych. Na to oraz kilkanaście innych pytań znajdziesz odpowiedź w bezpłatnym reporcie opracowanym wspólnie przez redakcję Computerworld oraz IBM...

Pierwsza opcja to ikona informująca nas o tym, że osoba do której wysyłamy wiadomość e-mail (albo od której odebraliśmy taką wiadomość) nie wspiera mechanizmu szyfrowania danych TLS. Dlatego wiadomość taką – o ile zostanie przez kogoś przechwycona - będzie można od razu odczytać.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, ze większość użytkowników nie zobaczy na ekranie komputera takiej ikony, gdyż liczący się na rynku dostawcy usług pocztowych (tacy jak Microsoft czy Yahoo) obsługują szyfrowanie TLS.

Zobacz również:

Jednak nowy mechanizm Google wywrze zapewne presję na tych dostawcach usług pocztowych (chodzi tu szczególnie o firmy posiadające własne serwery pocztowe), aby wdrożyły mechanizm szyfrowania TLS. Jeśli bowiem tego nie zrobią, to oczom użytkowników korzystających z usług takich serwerów) ikona taka na pewno ukaże się.

Druga opcja bezpieczeństwa to znak zapytania wyświetlany przez aplikacje pocztową wtedy, gdy Google nie może potwierdzić tożsamości użytkownika, który wysłał do nas wiadomość e-mail.

W zamyśle firmy powinno to pomóc użytkownikom rozpoznawać phishing. Google zastrzega, że ikona prezentująca otwartą kłódkę czy znak zapytania nie oznacza na sto procent, że dana wiadomość e-mail jest niebezpieczna. Oba te znaki informują jedynie, że powinniśmy wzmóc czujność i dokładniej obchodzić się z takimi wiadomościami.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.