Pierwszy dysk SSD o pojemności 13 TB

Japońska firma Fixstars zaprezentowała pierwszy na świecie dysk SSD mający pojemność 13 TB, czyli przeszło dwa razy więcej niż największe, dostępne do tej pory pamięci masowe tego typu. Urządzenie SSD-13000M pojawi się na rynku pod koniec lutego.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Software-Defined Storage

Software-Defined Storage

Eksplozja danych to bezprecedensowe wyzwanie dla firm i instytucji publicznych niezależnie od ich wielkości, branży, a nawet kraju, z którego pochodzą. Aby sprostać temu wyzwaniu, działy IT już dzisiaj potrzebują nowoczesnej, efektywnej i elastycznej infrastruktury pamięci masowej, która...

Dyski SSD w zastosowaniach serwerowych

Dyski SSD w zastosowaniach serwerowych

Dyski półprzewodnikowe (SSD – Solid State Drives) rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie i już niebawem wypierać będą klasyczne dyski twarde w prawie każdym środowisku operacyjnym. Te coraz popularniejsze „cuda wydajności” obiecują znacznie wyższą przepustowość operacji...

Pamięć masowa klasy enterprise: efektywna, wydajna i zoptymalizowana dla technologii flash

Pamięć masowa klasy enterprise: efektywna, wydajna i zoptymalizowana dla technologii flash

White paper prezentuje wyniki badania dotyczącego oferty IBM Storwize i jej wpływu na rynek pamięci masowych. Niezawodna platforma wirtualizacyjna klasy enterprise – efektywna, ekonomiczna i zoptymalizowana pod kątem współczesnych wyzwań – to nowe rozdanie pozwalające organizacjom na...

Producent nie ujawnił jak dotąd ceny dysku ale można domniemać, że będzie on kosztować ok. 13 tys. USD (czyli 1 USD za 1 GB przechowywanych na nim danych). Dysk został zaprojektowany z myślą o centrach danych (klasa enterprise) i zastosowaniach w systemach do edycji plików wideo. Ma być sprzedawany bezpośrednio przez firmę Fixstars, dlatego nie będzie dostępny w sklepach i sprzedaży detalicznej.

Urządzenie ma interfejs SATA 6 i jest zamknięte w obudowie dyskowej o wielkości 2,5 cala. Producent podaje, że dysk czyta dane z szybkością 580 MB/s, a zapisuje z szybkością 520 MB/s (sekwencyjne czytanie/zapisywanie danych). Szybkość czytania/zapisywania danych w trybie „random” (przypadkowe adresy) nie została przez producenta podana.

Zobacz również:

  • Pamięci masowe dla Raspberry Pi

Konkurencja póki co nie oferuje tak pojemnych dysków SSD. SanDisk zapowiada np., że przygotowuje się do wprowadzenia na rynek w tym roku dysków SSD o pojemnościach 6 i 8 TB. Z kolej Samsung zamierza również w tyk roku uruchomić produkcję dysków SSD o pojemności 4 TB.

Dysk zawiera układy NAND/flash produkowane przez Toshibę, która ma udziały w firmie Fixstars. Kontroler jest natomiast dziełem producenta dysku i został zaprojektowany z myślą o tym, aby dysk mógł jak najszybciej czytać/zapisywać dane w trybie sekwencyjnym i obsługiwać aplikacje multimedialne, które przesyłają w czasie rzeczywistym obrazy wideo.

Fixstars zapowiedział też, że wprowadzi do oferty dysk SSD o pojemności 10 TB, który nosi nazwę SSD-10000M. Cena tego urządzenia nie została również podana.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.