Transformacje Agile w dużych organizacjach

Transformacje Agile  w dużych organizacjach

Polskie firmy na co dzień stosują zwinne zarządzanie. Udowodnili to zarówno uczestnicy, jak i prelegenci piątej już konferencji Computerworlda „Agile w biznesie”, która odbyła się 22 i 23 września br. Podczas spotkania przedstawiono liczne studia przypadku z dużych polskich i zagranicznych firm.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!

Pierwszą prelekcją była historia Türkiye Finans Participation Bank, zaprezentowana przez jego wiceprezesa, dr. Buraka Uluocaka, Head of IT Agile Project Management and Architecture. Przed zmianami spółka borykała się z wieloma jednocześnie realizowanymi projektami, które trwały zbyt długo i skutkowały koniecznością multitaskingu (42 projekty w trakcie, średni czas trwania projektu ok. 1 roku). Na poziomie współpracy między biznesem a IT rysował się wyraźny dystans, brak właścicielstwa i odpowiedzialności za realizowane przedsięwzięcia. Utrzymywanie się tej sytuacji przez dłuższy czas obniżało motywację i zaangażowanie pracowników, a w IT rotacja osób była wyższa niż w innych miejscach organizacji.

Menedżerowie Türkiye Finans postanowili popracować nad możliwymi rozwiązaniami tej sytuacji, a jako najważniejsze źródło inspiracji wskazali wizyty w innych firmach z branży finansowej i telekomunikacyjnej. Z jednej strony zauważyli, że wszystkie te organizacje mają podobne problemy, z drugiej widać było, że Agile to obiecujący sposób na poprawę takiej sytuacji. Zaangażowali do współpracy konsultantów i wspólnie wypracowali cel transformacji: tak zorganizować IT, by było dobrym miejscem pracy. Plan zmian był wspierany i rozliczany przez CEO organizacji, który oczekiwał szybkiej realizacji transformacji (w ciągu trzech miesięcy). Dr Uluocak przedstawił, jak tę transformację zorganizowali – mieli zapewniony budżet, zakres zmian był zaplanowany i realizowany jak projekt.

Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do dalszej części artykułu podaj adres e-mail

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.