UE szykuje nowe narządzia do walki z cyberprzestępczością i terroryzmem

Komisja Europejska zamierza przedstawić nowe rozwiązania prawne, które mają lepiej sprawdzać się w walce ze współczesnymi zagrożeniami internetowymi, w tym przede wszystkim cyberprzestępczością oraz terroryzmem.

W planach jest m.in. zmiana regulacji dot. sprzedaży broni online, a także stworzenie nowych wyspecjalizowanych jednostek, które mają zająć się zwalczaniem przestępczości.

“Internet oraz e-commerce są zjawiskami, dającymi Europejczykom oraz firmom z regionu ogromne możliwości – ale jednocześnie są nowymi miejscami działań dla przestępców” – stwierdził Frans Timmermans, wiceprzewodniczący komisji, podczas wtorkowego wystąpienia w Parlamencie Europejskim.

Zobacz również:

  • Duża zmiana - Apple zezwala na tworzenie emulatorów gier
  • Komisja Europejska otworzyła konsultacje społeczne ws. metawersum
  • Rząd Ghany pracuje nad regulacjami dotyczącymi AI

Jego zdaniem stare – tzn. stworzone przed erą Internetu – przepisy często są niewystarczająco skuteczne w zetknięciu z nowymi zagrożeniami: „Nieakceptowalne jest to, że kałasznikowa można kupić łatwo w sieci” – mówił Timmermans. Przedstawiciel KE dodał również, że potrzebne są nowe przepisy dotyczące walki z przestępstwami finansowymi, ponieważ obecne regulacje nie radzą sobie np. zagadnieniami dotyczącymi wirtualnych walut czy płatności online.

Dlatego też Komisja Europejska zapowiedziała uruchomienie inicjatywy o nazwie European Agenda on Security – jej pierwszym etapem będzie stworzenie (wraz z czołowymi koncernami IT i telekomunikacyjnymi) forum, którego zadaniem będzie wypracowanie narzędzi służących do walki z propagandą terrorystyczną w Internecie.

Takie forum zostało po raz pierwszy zapowiedziane jeszcze w ubiegłym roku – poinformowano wtedy, że w jego pracach udział wezmą m.in. ministrowie spraw wewnętrznych krajów UE oraz przedstawiciele firm Google, Facebook, Twitter oraz Microsoft. Przedstawiciele komisji zastrzegają jednak, że lista partnerów nie jest zamknięta i obrady będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych firm (KE liczy również na to, że to właśnie partnerzy będą proponowali tematy-problemy do omówienia, a także przedstawią propozycje rozwiązań).

Celem grupy będzie również zastanowienie się nad rozwiązaniem problemu, polegającego na coraz częstszym korzystaniu przez przestępców z technologii szyfrujących. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż problem jest poważny – do tego stopnia, iż Gilles de Kerchove, unijny koordynator działań antyterrorystycznych, domagał się niedawno od KE zmuszenia operatorów komunikacyjnych oraz firm udostępniających usługi internetowe do ujawnienia kluczy szyfrujących instytucjom zwalczającym terrorystów.

“Niezbędna jest również ściślejsza współpraca pomiędzy organami ścigania z krajów UE – niezbędne wydaje się opracowanie skuteczniejszego mechanizmu wymiany informacji. Priorytetem w tym procesie będzie zidentyfikowanie oraz usunięcie wszelkich przeszkód, na jakie w swojej pracy natykają się osoby prowadzące śledztwo” – wyjaśniał Frans Timmermans.

W planach jest również zreformowanie Europolu – instytucja ta będzie odpowiedzialna teraz m.in. za stworzenie paneuropejskiego centrum antyterrorystycznego, którego zadaniem będzie gromadzenie i wymiana danych np. działań antyterrorystycznych podejmowanych przez poszczególne rządy, przeciwdziałanie finansowaniu terroryzmu, ograniczenie handlu bronią online czy blokowanie „ekstremistycznych” stron WWW.

Timmermans przypomniał również o konieczności zintensyfikowania prac nad kontrowersyjnym planem gromadzenia danych o pasażerach linii lotniczych w Europie (ma to służyć śledzeniu i identyfikowaniu osób podejrzewanych o przynależność do organizacji terrorystycznych). Warto jednak przypomnieć, że ów plan ma zaciekłych krytyków również w samych władzach UE – przeciwko jego realizacji ostro protestuje m.in. Jan Philipp Albrecht, wiceprezes parlamentarnej Komisji Praw Obywatelskich. Jego zdaniem ów projekt jest nie tylko sprzeczny z prawem UE, ale dodatkowo będzie zupełnie nieskuteczny – będzie bowiem generował (i agregował) tak dużo danych o podróżnych, że znalezienie w ich nich jakichkolwiek przydatnych informacji będzie praktycznie niemożliwe

Przedstawiciele Komisji Europejskiej zwrócili się już do Parlamentu Europejskiego oraz Rady UE o wsparcie ich planów co do „odświeżenia” i dostosowania do współczesnych realiów Strategii Bezpieczeństwa Wewnętrznego UE.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200