Nielicencjonowane oprogramowanie sprzyja rozpowszechnianiu się malware’u

Najnowszy raport zlecony przez BSA | The Software Alliance potwierdza związek między nielicencjonowanym a złośliwym oprogramowaniem na komputerach osobistych. Z analiz międzynarodowej firmy badawczej IDC wynika, że im większy wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania w danym kraju, tym więcej komputerów jest zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem. Oznacza to, że usunięcie nielicencjonowanego oprogramowania może znacznie ograniczyć ryzyko incydentów naruszenia bezpieczeństwa.

W analizie statystycznej porównano wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania zainstalowanego w komputerach PC w 81 krajach z miarą występowania złośliwego oprogramowania śledzoną przez członka BSA, firmę Microsoft. Okazało się, że występuje wysoka, pozytywna korelacja (r = 0,79) między wskaźnikiem nielicencjonowanego oprogramowania a liczbą infekcji.

Dalsze analizy sugerują, że wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania pozwala w dużej mierze przewidzieć, ile złośliwego oprogramowania występuje w danym kraju. Raport opiera się na sztandarowych badaniach BSA, w których sprawdzono globalne wskaźniki użycia nielicencjonowanego oprogramowania na świecie.

Zobacz również:

  • GPW WATS – twarda podstawa do globalnego konkurowania
  • Co trzecia firma w Polsce z cyberincydentem
Nielicencjonowane oprogramowanie sprzyja rozpowszechnianiu się malware’u

Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali światowej. Okazało się też, że głównym powodem, dla którego użytkownicy komputerów z całego świata unikają nielicencjonowanego oprogramowania, są obawy przed złośliwym oprogramowaniem. Jeśli chodzi o podstawowe zagrożenia związane z użyciem nielicencjonowanego oprogramowania, dla 64 proc. respondentów jest to nieautoryzowany dostęp przez hakerów, a dla 59 proc. – utrata danych.

BSA zachęca organizacje do wprowadzenia środków kontroli wewnętrznej, takich jak praktyki zarządzania zasobami oprogramowania (Software Asset Management, SAM) zgodne z normami ISO, w celu ograniczenia ryzyka poprzez zagwarantowanie, że całe oprogramowanie zainstalowane w ich systemach jest w pełni licencjonowane.

Pełną kopię raportu Unlicensed Software and Cybersecurity Threats można pobrać z witryny BSA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200