Knights Hill – najszybszy procesor linii Xeon Phi

Intel zaprezentował wczoraj najnowszą wersję swojego układu Xeon Phi. To najsilniejszy procesor tej firmy (zaprojektowany z myślą o instalowaniu w superkomputerach) noszący roboczą nazwę Knights Hill, w którym Intel stosuje szereg swoich najnowszych technologii.

Knights Hill będzie czwartym już procesorem, jaki Intel zaprojektował z myślą o obsługiwaniu superkomputerów. Pierwszy taki produkt (noszący roboczą nazwę Knights Ferry) pojawił się w ofercie Intela w 2010 roku. Następnie w 2012 roku Intel zaprezentował swój pierwszy układ linii Xeon Phi noszący nazwę Knights Corner. Procesor ten pojawił się następnie w kilku tzw. petaflopsowych superkomputerach.

Trzeci procesor linii Xeon Phi nosi nazwę Knights Landing. Superkomputery oparte na tym układzie pojawią się centrach danych w przyszłym roku. Pierwszy superkomputer, który będzie zawierać procesory Knights Landing (ma ich tam być 9300), będzie nosić nazwę Cori. Maszyna ma pracować w National Energy Research Scientific Computing Center (Berkeley, Kalifornia, USA).

Zobacz również:

  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI
  • Powstała najnowocześniejsza na świecie fabryka chipów
Knights Hill – najszybszy procesor linii Xeon Phi

Procesor Knights Corner

W porównaniu ze swoimi poprzednikami układ Knights Hill zawiera więcej rdzeni obliczeniowych oraz pojemniejszy bufor, co przekłada się oczywiście na większą wydajność. Układ jest produkowany przy użyciu technologii 10 nanometrów.

Intel pracuje też nad innymi nowatorskimi technologiami, które znajdą zastosowanie w superkomputerach. Najważniejszą z nich jest technologia pozwalająca transmitować dane pomiędzy poszczególnymi elementami superkomputera za pośrednictwem światłowodów.

Do kolejnych nowości, dzięki którym superkomputery będą przetwarzać dane jeszcze szybciej, należy zaliczyć pamięci systemowe DDR4 oraz architekturę Hybrid Memory Cube. Pamięci systemowe oparte na tej architekturze będą oferować co najmniej 5 razy większą przepustowość od standardowych pamięci systemowych.

W układzie Knights Landing znajduje się 16 GB takiej pamięci, która wymienia dane z otoczeniem za pośrednictwem szybkich połączeń TSV (Through Silicon Via). Układ zawiera też pamięć DDR4, która może pełnić rolę bufora na dane względnie konwencjonalnej pamięci systemowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200