Nie bójmy się IT Contractingu.

IT Contracting w Polsce rozwija się dynamicznie, co można zauważyć po liczbie nowych firm zajmujących się tą usługą, są to zarówno start-up’y, średni integratorzy jak i większe organizacje chcące wejść w nowy obszar biznesowy.

O atrakcyjności tego segmentu głównie decyduje to, że pomimo wieloletniej obecności jeszcze się on kształtuje w Polsce. W dużym stopniu wynika to z dylematu czym dokładnie jest contracting. Nawet sposób określania tych usług jest bardzo zróżnicowany a czasem sprzeczny: outsouring pracowniczy, bodyleasing IT, freelance IT services itd. Dla samego kontraktora taki właśnie sposób uczestnictwa w różnych projektach będzie elastyczną i nowoczesną formą zatrudnienia i także wiele firm wciąż w podobny sposób podchodzi do tematu. W rzeczywistości jednak dla firmy contracting jest usługą, która ma bardzo konkretne cechy. Możemy do nich zaliczyć dostępność „na żądanie”, rozliczenie na zasadzie T&M, zachowanie odpowiedzialności i kontroli nad projektem przez Klienta. Cechą opcjonalną jest ciągłość dostępności usługi w wypadku części profesjonalnych firm świadczących IT Contracting. Około 20% kontraktorów samodzielnie poszukuje nowych projektów i w ich wypadku ciągłość usługi jest uzależniona od ich dostępnośći. Cechy te prowadzą do wniosku, że Contracting nie jest outsourcing’iem w dosłownym znaczeniu, gdyż Klient zachowuje odpowiedzialność i kontrolę nad procesem swojego projektu zarządzając kontraktorami oraz ich kompetencjami, podczas gdy Dostawca usług zapewnia ciągłość tych kompetencji w postaci rezerw i bazy kontraktorów. Najbliższe prawdzie więc jest traktowanie IT Contractingu jako rodzaju usług w chmurze, którą staje się jego Dostawca, udostępniając wachlarz talentów do zagospodarowania przez Klientów. Zwiększona mobilność specjalistów oraz rosnąca popularność zdalnej pracy i kolaboracji umożliwiają także niezwykle elastyczne alokowanie informatyków i specjalistów zarówno strukturalnie jak i geograficznie.

Pozostaje jednak pytanie czy nie prowadzi to do dehumanizacji IT? Praktyka pokazuje, że tak się nie dzieje. Po pierwsze cechy charakteru, osobowość oraz synchronizacja ludzi w zespołach projektowych jest jednym z podstawowych czynników sukcesu. Dlatego jednym z bardzo ważnych etapów w ofertowaniu kontraktorów do danego projektu jest dopasowanie ich do istniejącej struktury zespołu w aspekcie kulturowym i osobowościowym. Po drugie bardzo często można zaobserwować przejęcia przez Klientów dobrze dopasowanych kontraktorów po zakończeniu projektu. Za technologią i usługami informatycznymi stoją ludzie, którzy na Polskim rynku wciąż stawiani są na pierwszym miejscu – IT Contracting nie jest wyjątkiem a raczej przykładem tego trendu.

Nie ma wątpliwości że głównymi trendami w współczesnym IT są technologie mobilne oraz chmura. Przyzwyczailiśmy się już do świadczenia tradycyjnych produktów informatycznych w postaci usług, które dostępne są niezależnie od tego gdzie jesteśmy. Ale czy tak jak serwer, aplikację lub bazę danych umieszczamy w chmurze także człowieka – specjalistę IT? Uważam że po części tak, ale nie tyle człowieka co raczej jego kompetencje, doświadczenie i umiejętności.

Autor: Mikołaj Makowski - Hays IT Contracting

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200