Scrum nie jest uniwersalnym rozwiązaniem

Scrum nie jest uniwersalnym rozwiązaniem

Wielu projektów IT nie udaje się zrealizować w planowanym czasie i budżecie. Na domiar złego okazuje się, że w trakcie prac zmieniły się potrzeby biznesu. Metodyki agile dają nadzieję uniknięcia tych problemów, ale oznaczają także pewne koszty i ryzyko.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!

Do niedawna metodyki zwinne kojarzone były głównie z projektami start-upowymi. Obecnie coraz więcej organizacji – w tym również większych graczy, takich jak: banki, ubezpieczyciele, firmy medyczne czy logistyczne – prowadzą projektyw w ten sposób bądź rozważają podobną ich realizację. Jednak zmiana podejścia projektowego w kulturze, w której przez lata dominował tradycyjny, kaskadowy model wytwarzania oprogramowania, jest trudna.

W agile łatwiej o zmianę zakresu

Dla wielu firm model kaskadowy ma istotne wady – produkcja oprogramowania trwa długo,

a użytkownicy widzą efekty i zaczynają używać rozwiązania dopiero pod koniec projektu. Wcześniej niemożliwe bywa nawet zweryfikowanie, czy ich wymagania zostały właściwie zrozumiane i spełnione. Zakres, harmonogram i budżet projektu ustalany jest przed jego rozpoczęciem. Jeżeli w trakcie realizacji wymagań pojawi się potrzeba dodania nowych funkcjonalności, decyzja o ich akceptacji może spowodować zmianę wcześniejszych ustaleń. Czasem rodzi to konflikty pomiędzy użytkownikiem, wykonawcą i sponsorem projektu, dlatego zmiany nie są pożądane.

Podejście zwinne ma na celu szybsze przekazanie kolejnych części rozwiązania końcowemu użytkownikowi. Liczy się to, aby od początku projektu rozmawiać z użytkownikami o ich faktycznych potrzebach. W krótszych cyklach łatwiej jest też zarządzać dynamicznie zmieniającymi się wymaganiami – wystarczy na daną iterację zaplanować elementy, które w ostatnim czasie zyskały priorytet z punktu widzenia użytkownika. Takie podejście wydaje się idealnym rozwiązaniem wspomnianych problemów, dlatego firmy coraz częściej decydują się na jego realizację.

Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do dalszej części artykułu podaj adres e-mail

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.