Dwa oblicza ukrytej chmury

Średnio nawet 1,6 mln euro kosztują europejskie firmy technologie chmurowe kupowane poza działami IT. Zjawisko Covert Clouds pozwala wprawdzie organizacjom bardziej elastycznie reagować na potrzeby klientów, ale z drugiej strony zagraża spójności zarządzania IT.

Firma VMware wiosną tego roku zbadała zachowania 3000 pracowników biurowych i zebrała opinie 1500 ekspertów IT z firm w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Holandii, Włoch oraz Szwecji, Norwegii, Danii i Finlandii. Okazało się, że 37 proc. decydentów IT podejrzewa inne zatrudnione w firmie osoby o kupowanie usług związanych z chmurą bez wiedzy działu IT.

Większość badanych przez Vanson Bourne na zlecenie VMware ekspertów IT (72 proc.) podejrzewających istnienie nieautoryzowanych wydatków uważa, że jest to korzystne: nieco ponad połowa (51 proc.) respondentów twierdzi, że dzięki temu firmy mogą szybciej reagować na potrzeby klientów, a prawie jedna trzecia (31 proc.) uznała to za okazję do rozwoju i wprowadzania innowacji. Jednak niemal połowa (48 proc.) widzi jednocześnie zagrożenie bezpieczeństwa i utrudnienie kontroli wydatków na IT.

Prawie połowa (45 proc.) pracowników biurowych zadeklarowała, że byłaby gotowa skorzystać lub zakupić nieautoryzowane rozwiązania chmurowe, aby wykonać swoje obowiązki efektywniej, a ponad jedna trzecia (36 proc.) już to zrobiła. Najbardziej aktywnymi użytkownikami tych technologii okazali się tzw. pracownicy wiedzy (knowledge workers) - 58 proc. z nich przyznało, że skorzystałoby z różnych usług bez zgody działu IT.

- "Badanie wykazuje, że ogromne środki w europejskich przedsiębiorstwach przeznaczane są na zakup nieautoryzowanych rozwiązań chmurowych. Ten fakt nie musi oznaczać marnowania pieniędzy. "Pracownicy wiedzy", o których mowa w badaniu, często pomijają dział IT kupując rozwiązania, które pozwalają im pracować wydajniej, co w ostatecznym rozrachunku jest korzystne dla firmy" - komentuje wyniki Piotr Fąderski, Country Manager na Polskę i kraje bałtyckie w VMware - "Dział IT doszedł do punktu, w którym nie da się już dłużej ignorować rzeczywistości związanej ze zjawiskiem Covert Clouds. Osoby decydujące o rozwoju IT muszą dostosować się do sytuacji, zapewniając niezbędną pracownikom elastyczność, równocześnie dbając o bezpieczne i odpowiednie zarządzanie firmą" - dodaje Piotr Fąderski.

Prawie jedna czwarta (23 proc.) pracowników biurowych pobrała i wykupiła produkty tego typu, a ich wydatki wyniosły ok. 2270 euro na osobę. W wielu przypadkach te kwoty były wyższe - jedna na siedem osób (14 proc.) przeznaczyła na te cele ponad 5000 euro w samym tylko 2012 roku. Najbardziej aktywnych pod tym względem pracowników zauważono we Włoszech, Niemczech i Holandii.

Więcej o badaniach oraz komentarze zaproszonych przez nas ekspertów będzie można przeczytać w jednym z najbliższych numerów Computerworld.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200