Drugi test interoperacyjności e-podpisu pokazał, że jest lepiej

W drugim teście interoperacyjności e-podpisu wzięło udział pięć wiodących aplikacji krajowych. Wstępne rezultaty testów pokazują zauważalną poprawę działania aplikacji w stosunku do testów przeprowadzonych w roku ubiegłym. Czekamy na szczegółowy raport.

W dniach 25-26 października 2012 r. został po raz drugi zorganizowany w Warszawie Narodowy Test Interoperacyjności Podpisu Elektronicznego. Koordynacji tego wydarzenia podjął się Instytut Maszyn Matematycznych, w którym od 3 lat działa Laboratorium Podpisu Elektronicznego.

Ze względu na duże zainteresowanie ze strony biznesu i administracji publicznej dostępnością aplikacji właściwie ze sobą współpracujących, organizatorzy CommonSign 2012 szczególną uwagę zwrócili na przetestowanie podpisywania oraz weryfikacji podstawowych formatów podpisu elektronicznego. Dodatkowo podczas testów sprawdzona została kooperacja aplikacji z rozwiązaniami proponowanymi przez administrację publiczną, jak np. Elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej (e-PUAP).

Pod koniec września zaczęły się pretesty, podczas których pliki testowe były udostępniane użytkownikom online za pomocą portalu testowego. Wzięło w nich udział siedem aplikacji, a celem ich przeprowadzenia było zaznajomienie uczestników z tematyką oraz zakresem przypadków testowych. W testach warsztatowych, które odbyły się w dniach 25-26 października br. wzięło udział pięć wiodących aplikacji krajowych.

Wstępne rezultaty testów pokazują zauważalną poprawę działania aplikacji w stosunku do testów przeprowadzonych w roku ubiegłym. Szczegółowe dane i wnioski zostaną przedstawione w raporcie, który będzie opublikowany po dokładnym przeanalizowaniu rezultatów testów.

W dyskusji podsumowującej konferencję uczestnicy podkreślali, iż Narodowy Test Interoperacyjności Podpisu Elektronicznego w empiryczny sposób przyczynił się do uzyskania obiektywnej oceny stanu rynku w tej dziedzinie i ulepszenia istniejących rozwiązań, a także powinien być w podobnej formie cyklicznie kontynuowany.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200