Ethernet 40/100GbE

Popularność przekazów przez internet powoduje, że ruch pakietowy globalnej infrastruktury podwaja się już co trzy miesiące, stając się powodem pogarszających się warunków transmisji w szkielecie sieci. Sytuację tę ma rozładować nowa era światłowodowa o wysokiej przepustowości, obejmująca ethernetowe technologie optyczne o przepustowościach 40/100 Gb/s.

Protokół ethernetowy panuje niepodzielnie w okablowaniu strukturalnym przedsiębiorstw (ponad 95% instalacji) i instalacjach metropolitalnych, ale w rozwiązaniach długodystansowych nadal ważną rolę odgrywają technologie światłowodowe SDH (SONET), stanowiące podstawę transportu o tak dużych szybkościach. Optyczne sieci są natomiast niezastąpione w przekazach związanych z wdrażaniem abonenckich aplikacji szerokopasmowych, takich jak: telewizji interaktywnej IPTV, transportu obrazów o jakości HD oraz na rynku multimedialnej rozrywki powszechnego użytku.

Nowe trendy

Trend do powszechnego korzystania z internetu powoduje niezwykły wzrost natłoku w lokalnych sieciach szkieletowych oraz połączonych z nimi sieciach metropolitalnych. Podobna sytuacja deficytu pasma daje się zauważyć w strukturze centrum danych, gdzie częsty dostęp do olbrzymich plików z gigantycznych baz danych stanowi piętę achillesową każdego ośrodka przetwarzania. Funkcjonujące dotąd w szkielecie przepływności 10 Gb/s stają się wąskim gardłem komunikacyjnym i wymagają rozszerzenia pasma dla coraz bardziej popularnych aplikacji ethernetowych, gdyż zmiany na rynkach IT stawiają inne wyzwania globalnym systemom telekomunikacji. Ich spełnienie wymaga w sieciach szkieletowych pasma znacznie przekraczającego możliwości pojedynczego kanału 10G - dopiero od niedawna realizowanego komercyjnie w środowisku miedzianym bądź optycznym.

Ethernet 40/100GbE

Instalacja portów 10GbE (skalowanie szybkości)

Na te potrzeby nakłada się powszechny trend wdrażania rozwiązań w chmurze (cloud), które w swej istocie fizycznej polegają na sprawnych, choć wirtualnych, połączeniach między wieloma szybkimi serwerami. W sieciach szkieletowych odczuwa się więc wyraźny niedostatek pasma, potrzebnego do zaspokajania oczekiwań klientów nowych usług, wymagających przepływności sięgających 100 Gb/s (100G). Ta mało atrakcyjna sytuacja nasila się i powtarza z każdym kolejnym rokiem użytkowania sieci stacjonarnej, stając się powodem koniecznych modyfikacji i dostosowywania przepustowości sieci do zmiennych okoliczności. Wykładniczy wzrost zapotrzebowania na transmisję danych powoduje też, że istniejące sieci szkieletowe 10G będą wkrótce niewystarczające do zaspokojenia przyszłych potrzeb dzisiejszych użytkowników.

Na telekomunikacyjnym rynku umacnia się tendencja korzystania usług w sprawdzonej technologii ethernetowej, która również podąża w stronę aplikacji 100GbE. Zgodnie z nią, w ubiegłym roku pojawiły się pierwsze sieci 40GbE o przepustowości 40 Gb/s, instalowane jedynie na ograniczonym obszarze - do czasu udostępnienia pełnych rozwiązań 100G w ofertach komercyjnych. Po zatwierdzeniu w połowie 2010 r. standardu IEEE 802.3ba (40/100G), dla operatorów nadszedł czas wdrażania technologii 100G w wersji dziesięciokrotnie wydajniejszej od swej poprzedniczki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200