Firmy mają za dużo różnych systemów bazodanowych

Trzech na czterech administratorów korporacyjnych baz danych zarządza więcej niż jedną platformą. Co siódmy odpowiada aż za pięć lub więcej odmiennych systemów bazodanowych. W wielu firmach funkcjonuje również wiele odmiennych wersji tej samej platformy bazodanowej.

Zdaniem analityków środowiska bazodanowe w wielu firmach są zbyt skomplikowane, aby możliwe było skutecznie nimi zarządzanie. Wysoki stopień złożoności środowisk bazodanowych potwierdzają badanie przeprowadzone przez firmę Embarcadero Technologies. Wynika z nich, że statystycznie tylko 20 proc. administratorów systemów bazodanowych ma pod swoją kontrolą tylko jeden rodzaj platformy bazodanowej. Co trzeci administrator zarządza dwoma różnymi środowiskami, a co czwarty - trzema. Dalsze 8 proc. odpowiada za funkcjonowanie czterech odmiennych systemów bazodanowych. Co siódmy (14 proc.) ankietowany administrator odpowiada aż za pięć lub więcej odmiennych platform baz danych. Głównym powodem tak dużej liczby systemów bazodanowych funkcjonujących w korporacyjnych środowiskach IT są przede wszystkim fuzje i przejęcia oraz wdrożenia nowych systemów biznesowych.

Złożoności środowiskom bazodanowym przysparza również fakt, że w wielu z nich funkcjonuje wiele różnych wersji tych samych platform baz danych. Co drugi (51 proc.) administrator baz danych przyznaje, że zarządza więcej niż dwoma wersjami przynajmniej jednego systemu bazodanowego. Niemal co trzeci ankietowany administrator spodziewa się, że w najbliższym roku środowiska bazodanowe, którymi zarządza skomplikuje się jeszcze bardziej. Zdaniem analityków nadmierna liczba systemów bazodanowych funkcjonujących w ramach jednej organizacji przekłada się m.in. na stopień bezpieczeństwa poszczególnych baz. Eksperci Embarcadero przypominają, że platformy bazodanowe, a często nawet wersje jednej bazy danych różnią się specyfiką i funkcjonalnościami.

Z przeprowadzonej analizy wynika również, że statystycznie największą popularnością cieszą się bazy Microsoft SQL Server i Oracle. Korzysta z nich odpowiednio 62 proc. i 60 proc. ankietowanych. W większości firm głównym środowiskiem bazodanowym jest platforma Oracle. Kolejne miejsca zajęły odpowiednio systemy bazodanowe: Sybase Adaptive Server (35 proc.) i Microsoft Access (19 proc.). Badanie przeprowadzono na grupie ponad 1,2 tys. administratorów baz danych, w większości odpowiadających za funkcjonowanie systemów bazodanowych w firmach zatrudniających ponad tysiąc osób.

Czytaj też:

Arkusz kalkulacyjny a dostęp do danych firmowych

Korporacyjne bazy danych wciąż nienależycie zabezpieczone

Dobiega końca proces administratora, który przejął sieć San Francisco

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200